Garmin-Asus M10: nový smartphone vstupuje na český na trh

Uvnitř video: Ze spolupráce značek Garmin a Asus vzešel další produkt. Opět se jedná o univerzální zařízení kombinující mobilní telefon, navigaci a spoustu dalších vlastností. Pro tentokrát dostala novinka označení M10, přičemž první zájemci si ji budou moci pořídit už za pár dní. Přesný termín byl stanoven na 10. dubna.

Vydáno: 25.3.2010

Přestože do České republiky ještě první prodejní kusy nedorazily, v rámci oficiálního uvedení na tuzemský trh jsme měli možnost se s přístrojem krátce seznámit. Už teď vám můžeme prozradit, že naše dojmy jsou vesměs pozitivní.

Jednoduše, přehledně

Základem všehoschopného telefonu je 3,5“ WVGA displej (obdobný jsme zkoušeli v rámci testu staršího sourozence G60). Tím ale veškerá podobnost víceméně končí, nový model M10 je v mnoha ohledech modernější a přináší řadu novinek.

Asi tím nejdůležitějším je poslední verze operačního systému Windows Mobile 6.5.3. Garmin-Asus M10 je prvním přístrojem v ČR, který má tento systém nainstalován.  Pozměněno bylo také uživatelské rozhraní, které nově umožňuje mimo jiné přetahování jednotlivých ikon a které klade důraz na ovládání prstem, nikoli stylusem tak, jak tomu bylo v případě nedávno ukončeného testu M20. Kdo by po dotykovém peru přeci jen toužil, nechť se nebojí, protože i to je zde ukryto. Na téma ovládání em-desítky ještě doplníme fakt, že zde přibyla možnost přepínání mezi jednotlivými úlohami pomocí 3D zobrazení.

Za vším hledej navigaci

Stejně jako u jiných modelů této značky, také u M10 je většina funkcí přímo propojena s navigací. Právě tato vlastnost by měla dělat tyto produkty výjimečné, protože odpadá nutnost instalovat a následně spouštět nějaké další aplikace (otázkou však stále zůstává, zda to čeští zákazníci ocení). Na navigaci jsou tak přímo vázány funkce jako například kalendář, kontakty, e-mail, internetový prohlížeč, textové zprávy a tak dále. Samozřejmě nechybí ani možnost rychlého vyhledání nejbližších bodů zájmů, kterých je zde připraveno několik milionů. Následně lze tyto body jedním dotykem zobrazit na mapě, zahájit navigování, případně na dané místo zatelefonovat.

Součástí novinky je také vestavěný fotoaparát s rozlišením 5 Mpx. Také ten je přímo vázán na navigaci. Fotografie jsou označovány zeměpisnými souřadnicemi, takže uživatelé znají konkrétní místo, kde byla fotografie pořízena. Kromě toho M10 nabízí také možnost jednoduché úpravy pořízených obrázků, případně jejich sdílení přes Facebook nebo webová fotoalba Picasa.

Rozumná cena

Celkově na nás nový přístroj zapůsobil, a to nejen svým vzhledem, ale také schopnostmi. Na to, abychom si je vyzkoušeli opravdu všechny, bychom ale potřebovali podstatně více času, což by měl vyřešit klasický redakční test. Jak už bylo řečeno, první kusy budou k dostání začátkem dubna. Cena je stanovena na 365 EUR, základní provedení ovšem neobsahuje ani aktivní držák, ani nabíječku do auta. Za toto příslušenství se doplácí přibližně 900 Kč.

Uvidíme, jak se novince povede. Vzhledem k ceně a schopnostem bychom si dovolili odhadovat, že z nabídky společnosti Garmin-Asus bude právě tento model tím nejúspěšnějším. Zda je náš odhad správný, to ukáže až čas.

 

Text: Lukáš Dittrich
Foto: Garnim-Asus

 

 

Garmin-Asus M10

Procesor

Qualcomm MSM 7227, 600 MHz

RAM

512 MB

FlashROM

512 MB + 4GB

Paměťový slot

MicroSD (SDHC)

Sítě a data

HSDPA DL:7.2Mbps UL:384Kpbs, UMTS 2100 / 900 EDGE / GPRS / GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

Ostatní připojení

802.11 b/g WLAN, Bluetooth + A2DP, 3,5mm audio jack

OS

Windows Mobile 6.5.3 (Maldives)

Fotoaparát

5Mpx fotoaparát s automatickým ostřením a funkcí geo-tagging

Satelitní navigace

Navigační software Garmin, česká hlasová navigace, mapy 43 zemí Evropy, miliony POI, integrace služeb založených na aktuální pozici

Rozměry

58×116×14,3 mm

Hmotnost

138 g

Displej

LCD TFT, odporový, 3,5″ (89 mm), 480×800 pix

E-mail a SMS

SMS / MMS / IM / Push e-mail / POP3 / IMAP4 / SMTP

Aplikace

Facebook™, YouTube™, Windows Marketplace for Mobile, Microsoft® Office, Picasa™, PDF viewer, MSN® Money, …

Internet

Internet Explorer (s přehráváním flashe)

Video recording

800×480 @ 24fps

Doba hovoru

Až 8 hodin

Příslušenství (prodáváno zvlášť)

Aktivní držák, nabíječka do auta

 

Galerie