Frankfurt 2015: Rolls-Royce Dawn, nové kabrio za 10 milionů

Tak tohle je nový Rolls-Royce Dawn, kabriolet vzešlý z kupé Wraith. Líbí? Můžete ho mít už za slušných 9,5 milionu korun.

Novinku ze stáje aristokratického Rolls-Royce uvidíme na autosalonu ve Frankfurtu. To hlavní, co vás asi zajímá: střecha je tradičně látková, složí se za 21 sekund a jde to i za jízdy.

Stejně jako sourozenecké kupé má i model Dawn vzduchový podvozek, oproti limuzíně Ghost dostal o 24 mm širší rozchod zadních kol. Kvůli stabilitě.

Dvanáctiválec, biturbo, osmikvalt

Pod kapotou nového Rolls-Royce Dawn najdeme techniku kupé Wraith, který vychází z minulé generace BMW řady 7. Také pod kapotou najdeme tu samou bombu: dvakrát přeplňovaný dvanáctiválec o objemu 6,6 litru s výkonem 570 koní (při 5250 ot./min), točivý moment je obrovských 780 Nm v 1500 otáčkách.

I přes hmotnost přes 2,5 tuny se kabrio rozjede na stovku za 4,9 sekundy a maximálka končí na omezovači ve 250 km/h. Sílu na kola žene osmistupňový automat, který umí komunikovat s navigací, takže vybírá nejlepší převod podle plánované rychlosti.

Čemu vyloženě fandíme je spotřeba: Rolls-Royce uvádí 14,2 l/100 km a emise 330 g/km CO2, což je asi tak třikrát víc, než mají mít normální auta podle Evropské unie. Tleskáme.

Galerie