Fotoreportáž: s trabantem okolo komína

TrabiAno, čtete správně. „Okolo komína“ je název výletu pořádaného pro trabantisty, kteří se během zimních měsíců nicnedělání nemohou dočkat začátku letní sezony. Jako správná trabanťačka jsem ho nemohla vynechat. Nezapomněla jsem ani pro vás připravit pár fotografií.


Vydáno: 5.3.2008 

Na víkend je hlášena vichřice, a tak se v neděli dopoledne na náměstí v Hostivicích schází jen pár skalních příznivců. Ostatní odradil nepříjemný vítr a občasná přeháňka. Nevadí, jde jen o výlet, ne o celonárodní sraz. V počtu osmi aut a přibližně dvaceti nadšenců se v deset hodin vrháme do místní cukrárny, aby jme se řádně zahřáli čajem, kafem a dortíky na cestu která nás v zápětí čeká. Probírá se všechno možné, od narození mladých trabanťáčků až po koupi maďarského trabanta 1.1.

Kolem jedenácté je čas vyrazit na silnice. Trasa vyjížďky je plánovaná z Hostivic, přes Chrustenice a Loděnici, až do Svatého Jana pod Skalou. Začátek cesty nenaznačuje moc dobré vyhlídky, stále prší a fouká vítr. Čím víc se ale blížíme do Svatého Jana, počasí se vylepšuje a když parkujeme v této krásné vesničce, abychom se mohli společně vyfotit, začíná mezi mraky prosvítat slunce.

To všem zvedá náladu a další cestu do Berouna si vyloženě užíváme. Projížďka malebným údolím je o to veselejší, že nám z různých baráčků mávají místní obyvatelé. V Berouně se vyhýbáme centru, míjíme vysoký komín a pokračujeme skrze lesy a serpentiny křivoklátska až do obce Roztoky a Křivoklát.

  

Pod kopcem, na kterém stojí hrad se opět zastavujeme, abychom se mohli po náročné cestě pořádně nadlábnout. Organizátor výletu Milan Fischer myslí na všechno a rezervace zajištěná v místní hospůdce je vřele přivítána. Pozamykáme tedy svá vozítka a při čekání na obsluhu zkritizujeme stav silnic (všude jsou popadané větve po řádící bouři a trabíci jsou pořádně špinaví od všudypřítomného bláta), prodebatujeme kdo si co přes zimu na autě opravil, jaké srazy nás letos čekají a vůbec takové ty řeči o autech.

S pořádně naplněnými žaludky se vracíme k trabantům, kupodivu je vítr neodnesl. Zpáteční trasa už je vyloženě vyhlídková, není kam spěchat. Občas vykukuje sluníčko a doprovází nás cestou přes Sýkořice, Chýňavu a Malé Přílepy zpět do Hostivic. Celkem jsme najeli něco kolem sto dvaceti kilometrů.

  

Nezbývá už nic jiného, než se přátelsky poplácat po zádech, pochválit povedený výlet a rozjet se zpět do svých domovů. Ve večerních zprávách se dozvídáme o škodách, které napáchala vichřice. Možná je štěstí, že jsme nepotkali padající strom nebo letící větev. Ale to jsme hold my, trabantisti, nedáme se odradit špatným počasím.

Text a foto: Zuzana Procházková

Galerie