Forbes „změřil“ průjezdnost měst. Praha je na tom dobře

Podle žebříčku časopisu Forbes je Praha šestnáctým nejpomalejším městem Evropy. Průměrně se tu jezdí rychlostí 37 km/h. To je oproti Londýnu, který se umístil na prvním místě s 19 km/h, značný rozdíl. Do hodnocení bylo započteno celkem 30 evropských měst.

Vydáno: 21.5.2008

Průjezdnost jednotlivými městy zkoumali odborníci na dopravu pod záštitou webu Keepmoving.co.uk, kterou spravuje společnost ITIS Holdings.

Odborníci v každém městě analyzovali přes 40 kilometrů čtverečních centra. Na základě údajů z GPS posbíraných mezi červnem a zářím 2007 pak určili průměrnou rychlost průjezdu.

Výsledky ukazují, že největší problémy s dopravou mají ve Velké Británii. Hned v první desítce se umístilo šest měst. Na první příčce je nejzatíženější Londýn, následovaný Berlínem a Varšavou, která je překvapením žebříčku. Naopak často kritizovaná Paříž je s průměrem 31 km/h až na deváté pozici. 

Praha je šestnáctá například proto, že mezi lety 1988 až 1998 se počet aut v metropoli zvýšil o 63 procent. Naopak využívání městské hromadné dopravy pokleslo z původních 26 procent na 19. z lepší průjezdnosti se mohou těšit už jen v Leedsu, Newcastlu a ve Vídni. Rakouské hlavní město se dá projet průměrnou rychlostí 46 km/h, což je už rychlost blížící se povolenému limitu.

Žebříček nejpomalejších měst v Evropě

1. Londýn

2. Berlín

3. Varšava

4. Manchester

5. Edinburg

6. Řím

7. Glasgow

8. Bristol

9. Paříž

10. Belfast

11. Mnichov

12. Amsterdam

13. Dublin

14. Birmingham

15. Barcelona

16. Praha

17. Leeds

19. Newcastle

20. Vídeň

Text: Jan Markovič (autor publikval článek také na iHNed.cz)

Galerie