Fiat chystá v Polsku mini motor pro Topolino

Zdá se, že polští inženýři mají talent na nízkoobjemové motory. Toyota s jejich pomocí vyvinula motor pro Aygo, který obdržel mezinárodní cenu motor roku. Možná i proto se italská značka rozhodla, že jim svěří vývoj malinkatého motoru pro chystaný model Topolino.

Vydáno: 7.7.2008

Jedná se o motor, který se zařadí k těm nejmenším na trhu. Pouhé dva válce a objem 900 ccm toho moc neslibují. Pohánět budou nejmenší vůz značky Fiat – Topolino. To se v Evropě objeví příští rok.

Ovšem už základní verze bude mít sílu 65 koní. Dokonce se má objevit i přeplňovaná verze s variabilním časováním ventilů která poskytne na svůj objem neskutečných 110 koní. Je zřejmé, že takový motor najde uplatnění i v jiných modelech. Dá se předpokládat jeho umístění v Pandě, Grande Puntu nebo nové pětistovce.

Vzhledem ke stále přísnějším emisním limitům má tento motor budoucnost zajištěnou. Nízká spotřeba a produkce 100 gramů emisí CO2 na kilometr jsou toho jasným důkazem.

O konečné podobě vozu není zatím zcela jasno. Na internetu se objevily různé návrhy designu. Na to, jak bude nové Topolino vypadat, si budeme muset ještě počkat.  

Text: Redakce
Foto: Fiat, Topspeed.com

Galerie