Evropským autem roku 2011 je elektromobil: Nissan Leaf

Titulem Evropské auto roku (Car of The Year) 2011 se vůbec poprvé pyšní elektromobil. Respektované ocenění získal Nissan Leaf, japonský vůz pro globální trhy. „Porota udělením této ceny uznala, že Nissan Leaf je mezníkem ve vývoji automobilů na elektrický pohon. Je to první elektromobil, který se v mnoha ohledech vyrovná běžným vozům,“ řekl Håkan Matson, předseda poroty v soutěži Auto roku.

Vydáno: 30.11.2010

Evropským autem roku je pro rok 2011 poprvé za 47 let dlouhou historii ankety stoprocentní elektromobil. Porota složená z 57 předních motoristických novinářů z 23 evropských zemí vybírala celkem ze 40 vozidel.

Nissan Leaf je prvním masově vyráběným a cenově dostupným vozem s nulovými emisemi určeným pro globální trh. Je poháněn kompaktním vpředu uloženým elektromotorem. Střídavý motor poskytuje výkon 80 kW a točivý moment 280 Nm, to stačí k tomu, aby se vůz rozjel rychlostí 145 km/h. Elektromotoru dodává energii laminovaná lithium-iontová baterie Nissan s výkonem přes 90 kW. S ní vůz na jedno nabití ujede 175 km (nový evropský jízdní cyklus), což v praxi postačí většině městských řidičů.

Vůz je vybaven řadou moderních technických řešení, např. brzděním s rekuperací energie nebo sofistikovanými systémy palubního počítače a telematiky, řidiče potěší ale hlavně praktické věci, jako klimatizace, parkovací kamera nebo navigace.

Palubní jednotka umožní majiteli ovládat funkce dobíjení a tak sledovat aktuální stav nabití a zbývající kapacitu baterie, případně dálkově aktivovat vytápění interiéru prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítače. Jediným volitelným doplňkem je solární panel vestavěný do zadního spoileru, který pomáhá nabíjet 12V baterii vozu pro pohon příslušenství.

V Japonsku a USA se první vozy dostanou k majitelům již v prosinci, v některých evropských státech už je možné ho objednávat a první dodávky dorazí začátkem roku 2011. Nissan LEAF se v současné době vyrábí v Japonsku, ale po otevření nových výrobních závodů koncem roku 2012 a začátkem roku 2013 se bude vyrábět také v Severní Americe a v Evropě.

Text: Redakce
Foto: Nissan

Galerie