Euro NCAP bude zpřísňovat testování vozidel

Od roku 1997 se rozvoj automobilového průmyslu musel začít potýkat s hodnocením nezávislé organizace Euro NCAP, jejíž testy dbají na bezpečnost vozidel a chrání spotřebitele před koupí nebezpečných aut. Nyní se standarty těchto testů posunou opět o kousek dál a získat plný počet hvězdiček v hodnocení nebude pro automobilky vůbec jednoduché.

Vydáno: 29.8.2008

Hlavním důvodem pro zvyšování nároků na bezpečnost je fakt, že v současné době získává plných 97% vyráběných vozů hodnotu čtyř nebo pěti hvězdiček. Automobilky nemají motivaci ke zlepšování ochranných prvků ve vozidlech. Jejich pozornost se také zaměřuje především na ochranu cestujících uvnitř auta, oproti tomu bezpečnost chodců je stále podceňována.

To by se mělo změnit od února 2009, kdy chce Euro NCAP začít s novými a přísnějšími testy, které se zaměří na čtyři hlavní kritéria: ochrana dospělých ve voze, ochrana dětí ve voze, aktivní bezpečnost a ochrana chodců. Důraz bude kladen i na prvky ABS či ESP. První testy budou ještě srovnávány s hodnocením podle testů starých. Zákazník tedy bude moci porovnat obě hodnocení.

Text: Redakce
Foto: Euro NCAP

Galerie