EU rozhodla: Nová auta musí mít denní svícení

Nové typy osobních aut budou muset od roku 2011 v Evropské unii mít zvláštní světla pro denní svícení. Rozhodla o tom dnes Evropská komise. Slibuje si od toho větší bezpečnost na silnicích a méně obětí dopravních nehod.

Vydáno: 25.9.2008

Světla pro jízdu ve dne (DRL) jsou speciální svítidla, která se automaticky zapnou v okamžiku, kdy řidič nastartuje motor. Podle komise výrazně zvýší viditelnost motorových vozidel pro ostatní účastníky silničního provozu. Zároveň mají menší spotřebu energie ve srovnání s běžnými žárovkami používanými ve světlech pro auta.

„Komise očekává, že počet obětí dopravních nehod klesne o tři až pět procent ročně,“ řekl novinářům evropský úředník Wolfgang Schneider,

který se problematikou zabývá. Zároveň prý o 15 procent ročně ubude čelních srážek aut. Náklady na zavedení světel Schneider vyčíslil nejvýše na 150 eur (zhruba 3600 korun) na auto s tím, že cena pravděpodobně s jejich masovým rozšířením klesne.

Některá auta jsou tímto systémem vybavena už v současnosti, například vozy Audi nebo BMW. V roce 2011 podle Schneidera bude tímto systémem vybavena většina nových vozidel.

V České republice už řidiči musejí povinně svítit celý den, nová povinnost se tak zde projeví jenom technicky. Povinné svícení má v současnosti zavedeno ještě dalších 13 zemí Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Foto: Zuzana Procházková

Galerie