eRUF Model A Concept: první elektrické Porsche je tu

Už dříve se proslýchalo, že společnost upravující vozy značky Porsche chystá elektromobil. Dle prvních informací měl jako základ posloužit model Cayman, ale ten zřejmě neposkytl dostatek místa, a tak na silnice vyjelo elektrické Porsche 911.

Vydáno: 13.10.2008

Zvenčí asi těžko někdo pozná, že toto Porsche není úplně “tuctové“. Tedy pokud vůz stojí. Za jízdy zcela logicky budeme postrádat ten krásný zvuk šestiválce s protiběžnými písty a těm pozornějším jistě neunikne absence výfuku.

Spalovací motor byl nahrazen třífázovým elektromotorem o výkonu 204 koní a maximální točivém momentu 650 Nm. Právě točivý moment je podstatně vyšší než u sériových vozů, ovšem nečekejte zázraky. Elektromobil s tvary modelu 911 váží téměř dvě tuny, a tak stokilometrovou rychlost zvládne za 7 sekund. Ta maximální činí 257 km/h. I tak to jsou čísla velmi pěkná a pro běžný provoz určitě dostatečná.

Elektrická energie se skladuje v lithium-iron-phosphate bateriích. Jejich nabití trvá přibližně deset hodin. Po té lze ujet vzdálenost bez mála 300 kilometrů. Samozřejmý je systém rekuperace, neboli přeměna části pohybové energie zpět na elektrickou.

Údajně se už teď plánuje nový a vylepšený koncept. Pracovat se bude na hmotnosti, dojezdu a rychlejším nabíjení akumulátorů. RUF by si přál dotáhnout tento automobil do sériové podoby a nabízet ho tak jako své ostatní upravené automobily.  

Text: Redakce
Foto: RUF

Galerie