Dvanáctiválcový Jaguar XJ: aristokrat jak má být

Čtenář Radovan z Prahy 8 nám poslal fotografie Jaguaru XJ, který zastihl zaparkovaný v Čimicích. „Fotky jsou z mobilu, navíc ve tmě, proto nejsou bohužel příliš kvalitní,“ napsal nám v mailu Radovan. Proto se alespoň pokusil v noční tmě osvítit stříbrné auto reflektory svého vozu.

Vydáno: 15.4.2008

Čtenář Radovan z Prahy 8 nás opět zásobí zajímavými kousky z motoristického světa. Po fotografiích veteránu Praga Alfa nám poslal krásného Jaguara XJ. Fotografie bohužel už tak krásné nejsou.

Čtěte také: Indická Tata koupila Jaguar a Land Rover

Vyfotografovaný kousek, kterému se podle dvanáctiválcového motoru přezdívalo Double Six, pochází ze třetí série. Vyroben byl tedy mezi roky 1979 až 1992. Jeho atraktivní design pochází z dílny věhlasného studia Pininfarina, nabídka motorů se shodovala se sérií předchozí (agregáty byly jen zmodernizované a opatřené vstřikováním). Jejich obsah byl 3.4, 4.2 a 5.3 litru, ten nejsilnější byl podle štítku na zadní části vozu i pod kapotou tohoto Jaguaru.

Vidlicový dvanáctiválec V12 s rozvodem OHC o objemu 5354 cm³, vrtání 90 mm a zdvihu 70 mm uděluje vozu výkon 219 kW (299 koní) při 5500 ot/min. Rozvor karoserie je dlouhý 2865 mm. Při hmotnosti téměř dvě tuny dokáže luxusní limuzína vyvinout maximální rychlost 233 km/h a zrychlit na stovku za 9,1 sekundy.

Historie modelu XJ

„První série XJ6 se prodávala s řadovými šestiválci o objemu 2,8 a 4,2 litru. Později byla nabídka rozšířena o XJ12 s motorem 5,3 V12. Vzniklo i malé množství aut s prodlouženým rozvorem. Druhá série měla už od počátku prodeje možnost výběru ze dvou délek karoserie, model s krátkým rozvorem se vyráběl i s karoserií coupé. Nabízela se s motory 4,2 litru, 5,3 litru a 3,4 litru, který nahradil předchozí 2,8. V roce 1975 byla ukončena výroba modelů s krátkým rozvorem. Třetí série měla design přepracovaný studiem Pininfarina. Nabídka motorů zůstala stejná, jen byly zmodernizované a opatřené vstřikováním. Šestiválce se vyráběly do roku 1986, dvanáctiválec pokračoval až do 1992,“ uvádí česká Wikipedia.

Text: Redakace
Zdroj: Wikipedia, Encyklopedie Auta 5P

Vyfotografovali jste auto, ale nevíte, kam ho zařadit? Máte zajímavý snímek, o který se chcete podělit s ostatními na našich webových stránkách? Neváhejte a zašlete nám jej na náš redakční e-mail: info(z)zavolantem.cz.

Galerie