Dopravní policie má problém: chybí jí 700 zaměstnanců

Dopravní policii chybí zhruba 700 zaměstnanců k tomu, aby se naplnilo 4200 tabulkových míst, každé šesté místo je tedy neobsazené. Řekl to šéf dopraváků Martin Červíček a dodal, že tabulková místa by se měla naplnit v horizontu dvou až tří let.

Vydáno: 19.6.2008

Policie přitom přiznává, že situace na českých silnicích, na kterou má dopravní policie dohlížet, je velmi špatná. Podle informací Ústředního automotoklubu (ÚAMK) ČR vyplývá z předběžných mezinárodních srovnání, že závažnost nehod je v Česku jedna z nejvyšších v Evropě. Na českých silnicích umírá zhruba dvakrát více lidí než například v Nizozemsku, Švédsku a ve Švýcarsku.

„Od 1. ledna 2008 máme o 600 pracovních míst více, než bylo zvykem v minulosti. Bohužel máme je prozatím v převážné většině nenaplněné,“ uvedl. „V první fázi teď budu spokojen, když se nám podaří policii stabilizovat a doplnit stavy, které máme k dispozici,“ řekl Červíček s tím, že do budoucna by se počet tabulkových míst mohl zvýšit až na 5000.

S nedostatkem zaměstnanců se potýkají všechny policejní útvary. Mluvčí policejního prezidia David Kubalák již dříve ČTK řekl, že v současné době chybí v Česku asi 5200 policistů, aby se naplnilo přibližně 47.000 tabulkových míst.

Policie přijala od začátku roku do května zhruba 1400 nováčků. Celkem 1571 policistů ale ve stejném období odešlo. Začátkem roku totiž rozvázalo množství především starších policistů služební poměr, protože pro ně bylo výhodné odejít kvůli novému služebnímu zákonu.

Získali tak vyšší finanční výsluhu. Ministerstvo vnitra proto spustilo v únoru náborovou kampaň pod heslem „pomáhat a chránit“, za kterou zaplatilo 22 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Galerie