Desatero: Na co si dát pozor při cestě autem na dovolenou

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí autem, právě pro vás je určena tato série doporučení, jak předejít možným problémům. Desatero sestavila společnost LeasePlan na základě svých zkušeností největšího vlastníka automobilů v České republice. Chcete-li strávit dovolenou v klidu a neřešit zbytečné problémy, doporučujeme jejich pročtení.

Vydáno: 1.7.2010

Řada lidí podceňuje četná rizika, která je mohou na cestě na dovolenou potkat. Když pak dojde k nehodě nebo závažné poruše, zpětně litují, že kdyby věnovali trochu více času zajištění několika nezbytností, nemuseli si zkazit celou dovolenou.

Na co tedy nezapomenout před tím, než vyrazíte?

1.    Kontrola v servisu

Před dlouhou cestou je vhodné si nechat zkontrolovat automobil v servisu, minimálně je však nutné doplnit všechny kapaliny, zkontrolovat tlak v pneumatikách a doplnit drobné náhradní díly (žárovky, pojistky a podobně).

2.    Dopravní předpisy v zahraničí

Před odjezdem si zjistěte informace o dopravních předpisech zemí, kterými budete projíždět (důležité jsou zejména informace o nutnosti volat Policii k dopravním nehodám, povolené rychlosti, povinné výbavě vozidla atd.).

3.    Kontakty při ruce

Je vhodné si dopředu zjistit kontakty, na které se v případě potřeby můžete obrátit o pomoc (české ambasády, asistenční služby, záchranné složky) – v případě potřeby je dobré mít je ihned „při ruce“.

4.    Platnost a úplnost dokladů

Zkontrolujte si platnost a úplnost dokladů (zejména dokladů od vozidla, „zelené karty“, cestovních dokladů, případně platební karty), případně se podívejte, jestli je vůbec máte. Udělejte si kopie osobních dokladů i dokladů od vozidla, v případě ztráty či odcizení dokladů vám usnadní identifikaci.

5.    Asistenční služby

Dopředu si zjistěte, jaké asistenční služby a v jakém rozsahu můžete využít například ze sjednaného pojištění, případně se zamyslete nad samostatným sjednáním asistenčních služeb.

6.    Kontrola územní platnosti pojištění

Zkontrolujte si územní platnost  svého pojištění. Povinné ručení je vyznačeno na zadní straně „zelené karty“, havarijní a ostatní pojištění máte uvedeno v pojistné smlouvě.

7.    Mapy a navigace

Nezapomeňte se vybavit dostatečnými mapovými podklady své cesty, aktualizovat navigace apod.

8.    Dokumentace případné nehody

Kvůli pořízení dokumentace v případě potřeby (např. při nehodě) je dobré mít k dispozici fotoaparát. Minimem je mít ve vozidle záznam o nehodě (tzv. „Euroformulář“), který společně s fotoaparátem může v případě potřeby prokázat míru zavinění či rozsah poškození vozidla.

9.    Itinerář čerpání pohonných hmot

Připravte si vlastní „itinerář“ čerpání pohonných hmot. V zahraničí není síť čerpacích stanic tak hustá, jak jsme zvyklí v ČR.

10.    Telefon se může v nouzi hodit

Nezapomeňte si před odjezdem nabít mobilní telefon, případně si pořiďte nabíječku do auta – v případě nutnosti budete mít svůj telefon stále v pohotovosti.

Text: LeasePlan
Foto: Lidovky.cz, iDNES.cz, i-autotip.cz

Galerie