Desatero: Jak připravit auto na zimu?

Začal říjen a blíží se zimní sezóna, která je náročná pro řidiče i pro auta. Aby vás nic nepřekvapilo, přinášíme několik tipů, jak připravit svoje auto na zimu.

Důkladná kontrola auta

Zkontrolujte celé auto, jestli svítí přední a zadní světla, brzdová světla, nefunkčních blinkrů byste si podle intenzity blikání asi všilmi dřív. Také zkontrolujte čelní sklo, často bývá prasklé aniž byste si toho dříve všimli. Pak by bylo nejlepší ho vyměnit. Pojištění čelního skla máte možná v rámci povinného ručení.

Kontrola v servisu

Olej a brzdovku si můžete zkontrolovat sami, ale stejně byste po čase mohli zavítat do servisu. Jestliže jste nestihli jarní kontrolu auta, stálo by za to zajet na zimní. Součástí kontroly by měla být i kontrola geometrie, auto geometrie Ostrava. Nechte zkontrolovat vodu v chladiči, brzdy, svíčky atd.

Výměna letních kol za zimní

Tak tohle je klasika. Když udeří mrazy, na letních kolech určitě nejezděte. Zimní pneumatiky byste měli obout, pokud teplota dlouhodobě klesne pod 7 stupňů. Většinou je to někdy v listopadu. Úseky, kde jsou zimní pneumatiky povinné, jsou označené značkou. Kola vám vymění každý pneuservis Brno.

Voda v ostřikovačích

Pokud vám v nádrži ostřikovačů zbývá ještě letní směs, mohla by zamrznout. Dolijte zimní směsí, která vydrží mrazy.

Autobaterie

Akumulátory v zimě trpí a když je baterka už starší, může s příchodem mrazů zkolabovat. Zkontrolujte ji, dobijte, dolijte vodu.

Startovací kabely

Hodně praktická věc do kufru, která ušetří trápení s vybitou baterkou. Je ale potřeba aby byly kvalitní.

Rozmrazovací sprej

Když udeří skutečné mrazy, hodí se. Ale v přihrádce zamrzlého vozu je k ničemu, třeba jako přívěsek na klíče.

Klimatizace

Nechte si zkontrolovat také klimatizaci, respektive topení. Musí fungovat termostat, jinak se nezapne topení, a to je v zimě hodně nepříjemné. Plnění klimatizace Ostrava.

Výbava na zimu

Povinná výbava je pořád stejná: náhradní kolo, hever, klíč na kola, trojúhelník, reflexní vesta, náhradní žárovky a pojistky. Ale na zimu se hodí několik věcí navíc. Škrabka na sklo je jasná, abyste nemuseli škrábat kreditkou. Hodí se rukavice, když začne padat sníh, tak je neocenitelným pomocníkem lopatka a smetáček na sníh. Když jedete do hor, nezapomeňte na sněhové řetězy.

Dobré pojištění

I přes veškerou přípravu některým problémům nepředejdete. Zima je náročná pro všechny stroje a jakkoli staré auto si může říct o servis. Nebo vás může někdo na namrzlé silnici nabourat. Když se bez auta neobejdete, ujistěte se, že máte v rámci svého pojištění nárok na náhradní vozidlo. Pokud ne, pak už nezbývá než autopůjčovna Brno.

Text: Redakce
Foto: Pixabay

Galerie