Deník: Pražská auta mají o třetinu nižší životnost

PrahaVýmoly snižují životnost podvozku. Špatný stav pražských silnic výrazně ovlivňuje i výdrž automobilů. Ve srovnání s vozy ze západní Evropy mají ty pražské o třetinu nižší životnost. Vyplývá to z ankety Pražského deníku, který oslovil několik pražských automechaniků.

Vydáno: 20.12.2007 

„Životnost součástek se vlivem jízdy po nekvalitním povrchu může snížit až o třetinu. Jde zejména o díly na podvozku, tlumiče, čepy, tyčky stabilizátoru. Může se ale i prorazit pneumatika nebo poškodit disk kola,“ říká Michal Kmoch z autoservisu Prokos.

Jeho slova potvrzuje i Libor Braný z BP Autoservisu. „Špatný stav pražských silnic se podepisuje především na podvozcích. Je to vidět hlavně na autech, která se sem vozí ze západní Evropy. Ta najezdí se stejnými závadami asi o třetinu kilometrů více,“ míní Braný.

Se špatným stavem silnic souvisí většina oprav. Přesně vyčíslit, kolik aut opraví v souvislosti s rozbitými silnicemi, se ale podle něj určit nedá. „Spotřební díly jako tlumiče nebo čepy se opotřebují bez ohledu na stav vozovky. Opotřebení vozů však může špatný stav pražských silnic urychlit,“ říká Braný.

„Pražské silnice jsou jedním slovem hrůzné. Jsou ucpané a povrch vozovek je většinou špatný,“ míní například Marek Zach z Prahy 4.

Text: Martin Jedlička (autor publikoval text také v Pražském deníku)

 


Galerie