Další hřebík do rakve jménem Saab. Nové modely už nedostanou jeho jméno

Saab zbankrotoval, to není žádná novinka. Od roku 2011 jej vlastní firma NEVS, která na platformě někdejšího modelu 9-3 připravuje sériový elektromobil pro Čínu. Jeho sériovou výrobu chce rozjet ještě letos – ale už ne pod jménem Saab.

Když v polovině roku 2009 vyhlásil vlastník Saabu bankrot (tenkrát General Motors), pokoušel se švédskou značku se slušným jménem prodat. Ve hře byli Číňané (Beijing Automotive Industry Holding) a postupně dvě značky, vyrábějící supersporty: Koenigsegg a Spyker. Nakonec ho po složitých jednáních získal Spyker, ale po roce se ukázalo, že osobní velkosériová auta vzkřísit nedokáže. A tak Saab nakonec v roce 2011 získala firma NEVS, neboli National Electric Vehicle Sweden.

Právě tahle automobilka se už letos chystá poslat do sériové výroby elektromobil, založený na platformě Saabu 9-3. Bohužel ale už neponese původní slavné švédské jméno, ani jeho logo. Na elektromobilech se objeví logo NEVS.

Cílovým trhem pro nový elektromobil je především Čína, kde automobilka NEVS vyjednala zajímavé kontrakty: energetická společnost Panda New Energy objednala 150 000 elektrických aut a 100 000 elektrických dodávek, cena celkem 12 miliard dolarů, a 20 000 aut za miliardu dolarů pro China Volant Industry. 

NEVS je dodá do roku 2020, odbyt tak má zatím zajištěný. Saab ale z prachu díky tomu nevstane.

Galerie