Dálniční známka 2010: připravte si 1200 korun

Ministerstvo dopravy přišlo s návrhem na zvýšení ceny roční dálniční známky pro osobní vozy ze současných 1000 korun na 1200 korun pro příští to. Odůvodnilo to nárůstem rozsahu dálniční sítě, která se rozšířila o 100 kilometrů. Vláda návrh ministra Gustáva Slamečk odsouhlasila.

Vydáno: 27.10.2009

„Naposledy jsme zdražovali známky na rok 2008, kdy byla dálniční síť o více než 100 kilometrů kratší, než očekáváme příští rok,“ uvedl minulý týden mluvčí MD Karel Hanzelka. Zmíněné zdražení zvedlo cenu roční samolepky z 900 korun na 1000 korun, pro nákladní vůz nad 3,5 tuny se cena zvýšila na 8 000 ze 7 000 korun.

Servis pro řidiče:
Dálniční známky 2010 – přehled

Za motoristy vyjádřil nesouhlas už v pátek mluvčí Ústředního Automotoklubu ČR (ÚAMK) Pavel Kuchálik. „Návrh vnímáme jako velmi diskutabilní vzhledem k dopadům krize na životní úroveň většiny motoristů. Proti zdražení hovoří i špatná kvalita dálniční sítě,“ uvedl.

Kromě celoročních kuponů se mají zdražit i měsíční známky. Příští rok by měly stát podle představ ministerstva 350 korun, což je o 20 korun více než letos. Současné sedmidenní známky se změní na desetidenní a budou stát 250 korun. Sedmidenní kupon na letošek stojí 220 korun.

Premiér Jan Fischer na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že ministři se rozhodovali o 3 variantách zdražení – o 100, 200 nebo 300 korun. „Do konce letošního roku přibude zhruba 150 kilometrů rychlostních komunikací , takže jsme rozhodli o zdražení o 200 korun,“ konstatoval s tím, že vybrané prostředky potřebuje stát na financování údržby a provozu rychlostních komunikací. „Stát může jít s roční známkou až na 1500 korun, takže máme ještě tři stovky rezervu,“ dodal.

Roční objem vybraných prostředků za dálniční známky činí necelé tři miliardy korun. Od příštího roku se však sníží, neboť známky přestanou využívat malé nákladní vozy od 3,5 tuny do 12 tun, které nově začnou platit mýtné. Mýtné sazby MD zatím nestanovilo.

Ministerstvo také již dříve oznámilo, že chce vybírat mýtné podle toho, v jakou denní a noční automobil jede po zpoplatněné silnici a dálnici, nebo v jakém ročním období. Sazby mýtného určí vláda nebo ministerstvo. „Sazby mýtného mohou být rozlišeny podle emisní třídy vozidla, počtu náprav vozidla nebo jízdní soupravy, období dne, dne nebo podle období roku,” stojí v zákoně, který v září prošel sněmovnou.

Poslanci tehdy současně schválili zavedení takzvaných elektronických vinět. Ty mají až od roku 2011 nahradit dosavadní dálniční známky. Tento kupon bude na rozdíl od současných známek přenositelný.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Archiv

Galerie