Čína předběhla USA. Prodává se v ní nejvíc aut

V nejlidnatější zemi světa prolomili další rekord. Čína byla v minulém měsíci největší trh s auty – v červnu se v ní prodalo dokonce víc aut, než v někdejší „automobilové velmoci“, ve Spojených státech. Poprvé se jí to podařilo letos v lednu, ale potom, co se USA na první pozici na čtyři měsíce vrátily, Čína je opět překonala. A zdá se, že tentokrát bude její vedení dlouhodobější.

Vydáno: 14.7.2009

Potom, co Čína v lednu 2009 už Spojené státy v prodejích aut předběhla (a USA se na svoji pozici na čtyři měsíce vrátily), podařilo se jí to znovu v červnu. A prodeje v této asijské velmoci dále rostou, proto se dá očekávat, že v pozici lídra trhu zůstane i v budoucnu. Prodejům aut pomáhají nižší daně i vládní pobídky.

Podívejme se na přesná čísla. Zatímco v USA se v červnu prodalo 860.000 kusů nových automobilů, v nejlidnatější zemi světa Číně bylo za stejný měsíc prodáno skoro 873.000 vozů. 

Ekonomika Číny sice zpomaluje (což není po raketovém růstu není divu), ale nepadá. Za první čtvrtletí roku 2009 rostla o 6,1 %.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie