Chevrolet se vrací do šedesátých let s edicí Spark Woody Wagon

Chevrolet ukázal speciální art-edici svého minivozu Spark: Spark Woody Wagon. Tato veselá úprava vznikla jako oslava amerických kořenů značky s odkazem na surfovací kulturu 50.-60. let v USA, kdy se odehrál boom polo-dřevěných kombíků. Ovšem tohle vypadá trochu jako žert, neboť u miniauta jako je Chevrolet Spark působí dřevěný dekor poněkud divně a nedůvěryhodně.

Vydáno: 24.8.2010

Spark Woody Wagon byl představen na hudebně-skateovém festivalu Boardmasters 2010 v Newquay, Cornwall, ve Velké Británii, což je festival oblíbený u surfařů. Chevrolet si vybral tohle místo proto, že oblast Cornish je proslulá svou surfařskou kulturou – Atlantický oceán se tu dotýká území Britských ostrovů na jednom z nejužších poloostrovů a díky tomu jsou tu ideální přirozené podmínky na surfování.

Úprava se odvolává na dávné časy hnutí surfařů v USA. Tehdy – koncem 50. a začátkem 60. let – si surfaři oblíbili auta „woodies“ – tradiční velké vozy kombi vycházející z běžných produkčních modelů, které ale měly části karosérie ze dřeva, díky tomu byly laciné a dostatečně prostorné pro surfařská prkna a veškerou výbavu.

Spark Woody Art Car sice nenabízí tolik místa, zato má bílá osmipaprsková litá kola, kontrastní modrý lak a vinilový dekor v podobě dřeva, pokrývající tři čtvrtiny bočních karosářských panelů. Na střeše je pak připevněno surfové prkno Escape Mini-Mal.

Woody Wagons se staly nesmrtelnými i díky písním, především Surfin‘ Safari od Beach Boys a Surf City od Jan and Dean, považovanými za nejznámější písně s touto tématikou. Ačkoli později přestali výrobci kvůli ceně a složitosti využívat dřevěné konstrukce, „woodies“ se staly natolik součástí americké kultury, že jejich duch přežívá.

Text: Redakce
Foto: Chevrolet

Galerie