Champs-Elysées 42: luxusní vitrína Citroënu

Francouzská automobilka Citroën nedávno s velkou pompou otevřela novou budovu uprostřed pařížské Champs-Elysées. Tato třicetimetrová unikátní stavba se stala její luxusní vitrínou. Byli jsme se podívat, co vlastně tisíce návštěvníků denně uvnitř tolik přitahuje.

Vydáno: 15.5.2008

Citroën na jedné z nejznámějších ulic světa není žádným nováčkem. Pozemek zde firma vlastnila už v roce 1927. Jen o pět let později tu už stála první budova, která vydržela do roku 1984. Po přestavbě a modernizaci zůstala ještě dalších dvacet let, aby pak uvolnila místo úplně nové stavbě. Nynější podobu domu na adrese Champs-Elysées 42 navrhoval architekt Manuell Gautrand.

Ten měl evidentně v úmyslu upoutat pozornost kolemjdoucích a nalákat je dovnitř. Už zvenčí se totiž musí každý pozastavit nad rozměrnou skleněnou fasádou, která působí jako gigantická vitráž. Skleněné desky tu drží u sebe ocelová konstrukce, středem skeletu pak prochází několik šípů – znak Citroenu. Jen sklo a kov tu váží 86 tun. Plocha průčelí čítá 650 metrů čtverečních.

Ani uvnitř návštěvník nevychází z úžasu. Budova C42 je koncipována tak, aby ji musel projít celou. Schodiště stoupá kolem středního tubusu. Na něm se v několika patrech nad sebou otáčí malá pódia – přesně jak známe ze světových autosalonů. Citroën zde vystavuje své modely od historických začátků až po moderní současnost. Výstava se ale během roku průběžně mění.

My jsme zde našli sice zajímavou, ale značně monotématickou expozici. V tubusu byly poskládány varianty nového modelu C5, který automobilka v současné době uvádí na trh. Protože by ale nezaplnily celý prostor, střídaly se s ukázkou vybavení luxusních ložnic a obývacích pokojů.

V posledním patře trůnilo C5 v provedení kombi. To už nás ale tolik neuchvátilo, jako výhled ven. Budova se totiž z průčelí bez přerušení lomí do střechy. Skrz skleněnou plochu je tak perfektní výhled na část Champs-Elysées a můžeme zahlédnout i špičku Eiffelovy věže.

To už na nás ale čeká prosklený výtah, který nás snese do suterénu. Ten je vyveden v zářivě červené barvě. Kromě televizních obrazovek, miniaturního kinosálu, tu je vystaven speciálně upravený Citroen C4, se kterým tovární jezdec Sébastien Loeb jel své nejlepší závody.

Budova Citroënu na Champs-Elysées 42 je reprezentativní výlohou největší francouzské automobilky. Ačkoliv je nejnovější a tak trochu vytržená z klasické úpravy pařížských domů. Architektovi se podařilo vše stylově zakomponovat, ale zároveň ukázat cit pro moderní design. Stejně tak, jako se to daří designérům automobilů v Citroënu.

Text a foto: Jan Markovič

Galerie