Cesta do Rakouska autem na lyže: rady a tipy

Rakousko je pro spoustu Čechů oblíbenou a vyhledávanou destinací pro strávení dovolené na lyžích. Zimní střediska v rakouských Alpách nabízejí kvalitní služby a především také výborné lyžařské podmínky za dostupné ceny. Navíc i cesta do Rakouska je velice příjemná, z České republiky vám zabere jen pár hodin vlastním autem.

Vydáno: 3.1.2013

Dovolená v Rakousku

Rakousko je pohostinnou zemí, kde se vám dostane těch nejkvalitnějších služeb, milého a zároveň profesionálního přístupu a především výborných lyžařských podmínek. Krása rakouských Alp je dechberoucí, a to jak v létě, tak i v zimě. V letních měsících se můžete kochat krajinou při cykloturistice nebo horské túře mezi rozkvetlými loukami plnými pasoucích se krav, v zimě je pak možné obdivovat zasněžené vrcholky hor pokryté ledovci na lyžích, snowboardu nebo běžkách.

Na své si přijdou také příznivci relaxace, nabídka wellness pobytů v termálních lázních a horských hotelech je široká a uspokojí i ty nejnáročnější, ale i kultury a historie.

Čtěte také: Desatero: Na co si dát pozor při cestě autem na dovolenou

Lyžování v Rakousku

Rakousko turisté vyhledávají především kvůli aktivní dovolené strávené na horách. Je možné si vybrat z nepřeberného množství lyžařských středisek podle velikosti nebo třeba obtížnosti sjezdovek. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější střediska patří Kaprun v Salzbursku, Dachstein ve Štýrsku, Mölltaler Gletscher v Korutanech nebo Pitztal a Kitzbühel v Tyrolsku.

Lyžařská a snowboardová střediska nabídnou kvalitní servis, sjezdovky jsou skvěle udržované, bez front a to vše navíc v nádherné zasněžené alpské krajině. Široká nabídka horských chat a hotelů s hezkým ubytováním a perfektními službami udělají z vaší zimní dovolené nezapomenutelný zážitek. Lyžařská sezóna je zde téměř po celý rok, ve většině středisek ale začíná v listopadu a končí kolem Velikonoc. Některá střediska umožňují i letní lyžování, opravdu po celý rok se dá lyžovat na ledovci Hintertux. 

 

Cesta do Rakouska utem:

Cesta do Rakouska vám zabere jen pár hodin autem, silnice           v Rakousku jsou kvalitní, udržované a bezpečné. Pokud se chystáte do Horního Rakouska nebo Salzburska, vydejte se po mezinárodní silnici E55, která vede z Prahy přes České Budějovice a dále směrem na Linec a Salzburg. V případě, že cestujete na dovolenou do Tyrolska nebo Vorarlberska, budete pokračovat dále ze Salzburgu dle cíle vaší dovolené nebo lze zvolit trasu přes Německo – z Rozvadova na Regensburk, Mnichov a Innsbruck.

Poplatky

V Německu jsou dálnice bezplatné, v Rakousku se za používání rychlostních silnic a dálnic platí. Desetidenní dálniční známka stojí 7,90 €, pokud se chystáte na delší dovolenou, vyjde vás dvouměsíční dálniční známka na 22,50 €.

Dopravní předpisy:

V Rakousku platí vesměs stejné předpisy jako ve většině ostatních evropských zemích. Přestupky jsou trestány vysokými pokutami, je proto dobré všechny dopravní předpisy a předepsané rychlostní limity důkladně dodržovat. Samozřejmostí jsou bezpečnostní pásy, celoroční svícení tlumenými světly je ale řidičům pouze doporučeno, není povinné. Zapomenout nesmíte také na zabezpečení dětí v automobilu pomocí dětských sedaček, děti do 12-ti let musí sedět na zadním sedadle a být připoutány. Také není tolerováno telefonování bez použití hands free. Dobré je mít bezpečnostní vesty pro všechny členy posádky v autě – po ruce. Nikoli v kufru vozu.

Alkohol za volantem:

Německo versus alkohol za volantem:

Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení tohoto limitu hrozí pokuta ve výši minimálně 500 €. Pro řidiče do 21 let se alkohol v krvi netoleruje. Na dálnici je rychlost neomezená, doporučená je 130 km/h (pouze v Brémách je rychlost omezena na 120 km/h), mimo obec 100km/h a v obci 50 km/h.

Rakousko versus alkohol za volantem:

Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení limitu můžete dostat pokutu ve výši až 3 600 €. Na dálnici je maximální povolená rychlost 130 km/h, na rychlostní silnici 100 km/h a v obci 50 km/h.

Servis a pneumatiky:

Před odjezdem na zimní dovolenou do Rakouska byste neměli zapomenout zkontrolovat povinnou výbavu vozidla, do které patří: autolékárnička, reflexní vesta, výstražný trojúhelník, rezerva, náhradní žárovky do světel a další. Doporučenou, ne však povinnou výbavou osobního automobilu je například: tažné lano, hasicí přístroj, pracovní rukavice, bateriová svítilna, měřič tlaku vzduchu či startovací kabely nebo sněhové řetězy. Důležitá je také kontrola všech dokladů, včetně zelené karty.

Před odjezdem na dovolenou doporučujeme kontrolu stavu vozidla v osvědčeném autoservisu, který se postará o kvalitní servis pneumatik. Pneumatiky jsou jedinou spojnicí mezi vozidlem a silnicí, jejich stav a kontrola je tedy nezbytně nutná pro Vaši pohodlnou a bezpečnou jízdu. Především před zimou je tato kontrola a výměna na zimní, kvalitní pneumatiky nutností.

Doklady:

Do Rakouska lze cestovat s platným občanským průkazem.

Nutností pro každého řidiče jsou validní doklady: řidičský průkaz, tzv. „Eurořidičák“, technický průkaz a doklad o povinném ručení vozidla (takzvaná zelená karta). Kromě originálu zelené karty si nechte vytvořit také duplikát pro případ nehody, kdy je originál zabaven. V případě, že na dovolenou jedete autem,   u kterého nejste uveden jako majitel, je třeba nechat si vystavit plnou moc k vycestování do zahraničí. U služebního či firemního vozu musí být plná moc navíc notářsky ověřená.

Typy na zajímavé lyžařské areály:

Monte Carlo Alp
Lyžování v lokalitě Kitzbuhel – patří mezi nejvybranější   a nejznámější lyžařské areály v rakouských Alpách. Proto se o středisku také mluví jako o „Monte Carlu Alp“. Koná se zde tradiční závod Světového poháru ve sjezdu mužů Hahnenkamm. V tu dobu je tato oblast hlavním městem světového lyžování. Z Prahy trvá cesta přibližně 5 hodin (cca 510 km).

Lyžování na nejvýše položeném ledovci
Na nejvýše položeném ledovci v Rakousku se nachází Pitztal. Výtečné sněhové podmínky na 100 km lyžařských tratí všech náročností zaručují návštěvníkům téměř celoroční lyžování. Pitztal je od Prahy vzdálen 5,5 hodiny (cca 535 km).

Alpský luxus
Rakouský Skiareál Hochficht se nachází jen v těsném sousedství Lipna. Hochficht nabízí alpský luxus za poměrně nízké ceny. Středisko bylo několikrát oceněno. Cesta z Prahy trvá přibližně 3 hodiny a 20 minut (cca 220 km).

Text: BestDrive
Foto: ZaVolantem.cz

Galerie