Cenu Design roku vyhrál Mercedes-Benz SLS AMG

Krása, elegance, design, emoce nebo inovace. Která auta a koncepty představené minulý  rok naplňují smysl těchto slov nejlépe? Na tuto nelehkou otázku se pokusili odpovědět porotci třetího ročníku odborné ankety pořádané českým časopisem AutoDesign&Styling.


Vydáno: 3.2.2010

V kategorii sériově  vyráběných automobilů prošlo nominací 43 vozů. Na prvním místě se s největším počtem bodů umístil Mercedes-Benz SLS AMG, následovaný Saabem 9-5 a na třetí příčce se umístil Aston Martin Rapide.

„Balancování na hraně retra a moderny u Mercedesu vyústilo ve výjimečný automobil. Designéři nesklouzli jen k opakovaní známých motivů a legendu se značkou trojcípé hvězdy posunuli do 21. století. Skvěle zachycený profil a další charakteristické prvky původního gullwingu spojili navíc se špičkovým interiérem,“ řekl Radek Laube, šéfredaktor časopisu AutoDesign&Styling a jeden z porotců ankety. 

V kategorii konceptů  suverénně zvítězil projekt BMW Vision EfficientDynamics, před konceptem Volkswagen L1. Pro mnohé překvapením je jistě třetí příčka konceptu Duster rumunské automobilky Dacia. 

„Na Dusteru bylo použito mnoho nových prvků, jako byl C-sloupek s otvorem, boční prolis, kontinuální grafika prosklení a ploutvičky se světly. Všechny tyto prvky tvoří velmi silnou identitu Dusteru. Bohužel se nic z toho nepřeneslo na sériový model,“ komentuje Duster další z porotců Jan Dědek, designér rakouského designérského studia Design Storz.

V Anketě AutoDesign Awards 2010 hlasovalo třiadvacet nezávislých designérů, novinářů a odborníků na automobilový design. Porotci volí nejlepší design v kategorii sériově vyráběných automobilů a konceptů. Celkově bylo nominováno 30 konceptů a 43 sériových automobilů. 

Další informace najdete na webu www.auto-design.cz. Kompletní výsledky včetně komentářů jednotlivých porotců jsou zveřejněny v 23. čísle časopisu AutoDesign&Styling.

 
Výsledky

Kategorie sériová auta

1. Mercedes SLS AMG, 39 bodů

2. Saab 9-5, 29 bodů

3. Aston Martin Rapide, 26 bodů

4. Citroën C3, 21 bodů

5. Rolls-Royce Ghost, 20 bodů 

Kategorie koncepty

1. BMW Vision EfficientDynamics, 57 bodů

2. Volkswagen L1, 30 bodů

3. Dacia Duster, 27 bodů

4. Infiniti Essence, 24 bodů

5. Peugeot BB1, 22 bodů

Zdroj a foto: AutoDesign&Styling

Galerie