Čeká nás klasický konec prázdnin. Zácpa bude všude

Poslední srpnový víkend by se řidiči měli obrnit trpělivostí. Po silnicích se jich z prázdnin domů budou vracet desetitisíce. Dopravní policie proto slibuje, že zvýší dohled. Loni zemřelo za poslední dva dny v srpnu 13 lidí. Ještě tragičtější byl rok 2004, kdy se nevrátilo 21 lidí.

Vydáno: 28.8.2009

Policie nepřipravuje celorepublikovou dopravně-bezpečnostní akci. Každý kraj chystá svá opatření, řekl ve středu agentuře ČTK šéf dopravních policistů Leoš Tržil. Policie chce podle něj posílit dohled na rizikových silnicích, na kterých se očekává největší nápor. Příjezdové komunikace do Prahy pak bude ze vzduchu hlídat vrtulník.

Dopravní policisté také v pondělí oznámili, že chtějí posílit dohled v blízkosti velkých nákupních center, kde se v souvislosti se začátkem školního roku očekává velký nápor lidí. Policie také apelovala na rodiče, aby naučili své děti zásadám správného přecházení a cestu do školy s nimi před začátkem září procvičili. Za prvních sedm měsíců letošního roku zemřely na přechodech pro chodce tři děti.

Dopravní zácpy očekávají také sousední státy. Letní volno totiž nekončí jen v České republice, ale také v Maďarsku, Polsku, Belgii, na Slovensku a ve čtyřech německých spolkových zemích. Rakouské a německé autokluby proto varují řidiče před zácpami a dlouhými kolonami na tranzitních tazích ve směru na sever.

Špatná cesta na sever

S pomalejší jízdou by měli počítat řidiči, kteří míří z jihu do rakouského Tyrolska, přes nějž budou proudit rekreanti vracející se do Německa a dále do střední Evropy. Nejdelší kolony očekává tamní autoklub ÖAMTC tradičně před Katschberským a Tauernským tunelem na Tauernské dálnici A10 ve směru na Salcburk. Už minulý víkend se tam tvořily až dvacetikilometrové fronty aut a o nic lepší to nemá být ani během nadcházející soboty a neděle.

V Německu končí prázdniny v severních spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Berlín a Braniborsko. Německý autoklub ADAC proto varuje před zácpami na celém území západního souseda.

Nejhorší situace se očekává v Bavorsku v okolí Mnichova na dálnicích A8 v úseku Salcburk-Mnichov, A9 Mnichov-Berlín, A7 Kempten-Würzburg, A96 Mnichov-Lindau a na dálničním obchvatu bavorské metropole A99.

S hustou dopravou a zdržením v kolonách je třeba počítat také na dálnicích v Itálii, Švýcarsku, Francii, Slovinsku a Chorvatsku, odkud se budou dovolenkáři od pátečního odpoledne vracet.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Archiv

Galerie