Caterham Race Academy: dostupné závody pro každého

Zájemci o účast v automobilových závodech, obzvláště těch okruhových, nemají v Česku příliš možností na výběr. Situaci má změnit příchod nové závodní série Caterham Race Academy v roce 2009. Ten se zaměřuje na příznivce motorsportu, kteří nasbírali dostatek odvahy začít s automobilovými závody.


Vydáno: 19.9.2008

Zájemci o účast v okruhových automobilových závodech nemají v Česku příliš velký výběr. Na jedné straně jsou poměrně málo známé amatérské vytrvalostní závody a na straně druhé podniky jako Škoda Octavia Cup či zaniklý BMW 1 Challenge, jejichž náklady se pohybují v řádech milionů a vyžadují již notnou dávku řidičských zkušeností.

Z Velké Británie se však do kontinentální Evropy začala šířit velice populární závodní série malosériového výrobce vozů Caterham, která příští rok zavítá také do České republiky. 

Podnik nesoucí název Caterham Race Academy se zaměřuje na příznivce motorsportu, kteří nasbírali dostatek odvahy začít s automobilovými závody, ale nemají zkušenosti ani prostředky, aby se zúčastnili plně profesionálních šampionátů. Těmto podmínkám také odpovídají parametry závodního vozu, uspořádání jednotlivých závodů a také pořizovací cena samotného vozu a náklady na jeho provoz.

 

„Vůz je koncipován tak, aby mohl jezdec odjet celý šampionát na jedné sadě pneumatik a brzd,“ říká o nákladech na provoz Caterhamu 7 Roadsport jeden z organizátorů série Jaroslav Suchomel.

„Samotné jizdní vlastnosti vozu jsou přizpůsobené začínajícím pilotům. Až během dalších ročníků bude jezdcům nabídnuta možnost přejít na širší pneumatiky s větší přilnavostí, vyšší výkon a další,“ dodává Suchomel.

V konečné ceně 845 tisíc korun za kompletní závodní sezonu je kromě běžných kurzů jízdy na okruhu, závodní licence a pokrytí všech potřebných poplatků zahrnuta také cena samotného vozu, který si účastník série na rozdíl od ostaních podniků nepronajímá, ale přímo kupuje.

Vůz je mimo jiné homologovaný pro silniční provoz, čímž umožňuje jeho přepravu po vlastní ose. Více informací o voze a o samotné sérii Caterham Race Academy naleznete www.caterhamacademy.cz.

Text: Michal Pavel (Autor publikoval článek také na iHNed.cz)
Foto: Jan Markovič

Galerie