Britský vrchní soud: Stig může vydat své paměti

Zdá se, že kouzlo panáčka v bílém je fuč. Britská veřejnoprávní televize prohrála soudní spor o zákaz vydání pamětí Stiga. Týmového jezdce pořadu Top Gear, jehož identita je stále oficiálně neznámá. Důvody žaloby se netýkaly pouze pravděpodobného odhalení identity jezdce, ale také porušení podmínek kontraktu, který měl Stig s televizí uzavřený.


Vydáno: 2.9.2010

Zdá se, že aureola tajemného muže v bílém je definitivně pryč. Ačkoliv to žádná ze soudících se stran nepotvrdila, bílým Stigem byl v posledních letech pravděpodobně Ben Collins.

O indiciích vedoucích k jeho jménu, se kterými přišly minulý měsíc britské noviny Sunday Times, jsme vás už informovali. Po dnešním slyšení u vrchního londýnského soudu je tato informace už asi definitivní.

„Snažíte se, abych řekl něco, co bych neměl,“ zněla odpověď Bena Collinse deníku Daily Telegraph na otázku, zda on je Stigem, když byl tento řidič formule 3 zachycen na odchodu od soudu po dnešním jednání „Stig vs. BBC“.

Tiskový mluvčí vydavatelství HarperCollins, kde má Stigova kniha vyjít uvedl: „Stig byl dnes opravdu u soudu, ale jeho identitu zveřejníme až při uvedení knihy,“ a dodal „Jsme překvapeni jednáním BBC, které se snaží potlačovat svobodu projevu. Trváme na tom, že ta informace už je stejně veřejně známá.“

Stigovy paměti mají vyjít už 16. září.

Celý soudní spor vyvolalo BBC, které Stiga varovalo, že pokud napíše své paměti, povedou informace v knize nevratně k odhalení jeho identity. Čímž zničí vtipnou a tajmenou image jezdce v bílém, ale navíc, poruší ujednání své smlouvy. Charakter Stiga totiž náleží k licenci Top Gear, kterou vlastní BBC.

Jak dnes určil soudce Morgan, Stig paměti napsat a vydat může. Teprve poté ho může BBC stíhat za porušení své smlouvy.

Text: Redakce
Zdroj: Telegraph

Galerie