BMW X5 Security: obrněné SUV odolá střelným zbraním

Německá automobilka BMW rozšiřuje nabídku vozů, které se vyrábějí ve speciálním provedení Security, a to o současnou generaci většího SUV, modelu X5. Toto označení u mnichovské automobilky znamená odolnost vozu vůči útoku ze střelných zbraní.

Vydáno: 20.8.2008

BMW X5 Security vyrábí přímo bavorská automobilka. Při konstrukci neprůstřelného automobilu musí využít materiálů odolných vůči velkému zatížení, zesílené oceli a bezpečnostních skel širokých 22 mm.

Toto vybavení dovoluje jeho zařazení pancéřovaného BMW X5 do kategorie VR4. To znamená, že je schopno odolat velmi silným nábojům vystřeleným z ručních palných zbraní, například .357 Magnum nebo .44 Magnum. Odolnost karoserie musí být značná, počáteční energie těchto projektilů při výstřelu je totiž 1079 joulů, respektive 1310 joulů.

Vybavení BMW X5 Security zahrnuje také interkom, který posádce vozu umožní komunikovat s okolím i se zavřenými dveřmi a okny. Součástí jeho výbavy je i kamera, prostřednictvím níž je možné sledovat okolí vozu.

Pohon obrněného SUV zajišťuje benzinový osmiválec o objemu 4,8 litru. Ten nabízí výkon 261 kW (355 koní) a točivý moment 475 Nm, který je dostupný při 3400 ot./min. X5 Security s motorem může akcelerovat z 0 na 100 km/h za 7,5 sekundy, jeho maximální rychlost je elektronicky omezena na 210 km/h a nabízí užitečné zatížení 500 kg.

Text: Redakce
Foto: BMW

Galerie