BMW pracuje s NASA na nové generaci hybridních motorů

Dnes má každá větší automobilka svůj ekologický program. V Mnichově mu říkají Efficient Dynamics a zatím funguje na bázi už známých systémů, jako například Start-Stop management nebo regenerativní brzdění. Nová spolupráce s agenturou NASA by ale měla přinést zajímavé ovoce.

Vydáno: 11.3.2009

Ano, nespletli jsme si zkratky, opravdu hovořímé o té NASA (National Aeronautics and Space Administration). BMW se ale rozhodně nechystá létat ke hvězdám, i když se hodlá u hvězdné technologie inspirovat, konrétně u satelitů, které NASA do kosmu posílá.

Ty totiž pohání termo-elektrické generátory známé pod označením TED, které sondě dodávají energii získanou z tepla produkovaného radioaktivními materiály. Ale nebojte se, BMW nebude do vašich aut cpát plutonium. Jen se lehce inspiruje a už brzo představí motor, který bude brát energii z výfukového systému. Ta totiž v normálním případě přichází vniveč. A to se jí dá prý získat celých 200 wattů.

Není to mnoho, BMW říká, že tak sníží spotřebu paliva o 5 procent. Když k tomu ale přidáte už známou technologii, bude to jistě další zajímavý krůček ve prospěch ekologičtějšího provozu.

Text: Redakce
Foto: BMW

Galerie