BMW 335i Coupé: skoro eMko

TEST: Čas od času se nám do redakční garáže dostane auto, na které se vyloženě těšíme od první chvíle, kdy se objeví v plánu. To je přesně případ BMW 335i Coupé, které jsme si mohli užívat celý srpnový týden. O dobrých autech se píše vždy lehce, ale o skvělých vozech to jde mnohem hůř. Aby pak člověk nevypadal, že se bezhlavě zamiloval…


Vydáno: 7.9.2009

Tak to přece jen nakonec nedopadlo. Určitý odstup si přeci člověk musí udržet, když chce auto hodnotit. Jenže srdce automobilového maniaka prostě nad něčím takovým musí zaplesat. BMW 335i Coupé je bezesporu nejhezčím modelem z trojkové řady. Testovací vůz byl navíc vybaven optickým M paketem, který má za následek to, že si ho lidé často pletou s opravdovým BMW M3.

Přísná tvář kupé vynikne zejména v bílém lakování, které se stalo v poslední době velice moderním. Vypadá opravdu skvěle, to se musí nechat, a když k tomu přidáte sportovnější nárazník, povedená 18palcová kola a dva mohutné výfuky na zádi, máte zaručený recept na jedno z nejpovedenějších aut z Mnichova.

Vnitřní kontrast

Uvnitř vozu se zářivě bílou karosérií výborně kontrastuje červená kůže, pro někoho by to mohlo být až moc radikální. Vše umírňuje tmavá palubní deska zdobená hliníkem. BMW 335i Coupé uvnitř nenabídne mnoho místa. Větší postavy se co chvíli bouchnou ramenem o dveře, pravou nohou budou zase odírat středový tunel. Poloha za volantem je ale vynikající. Sice se nesedí tak nízko, jak bych původně očekával, nastavitelnost je ale tak dobrá, že si svůj ideál najde každý.

M paket opět dodal sportovnější volant, pedály i řadící páku, jejíž tvar se ale příliš nepovedl a tlačí do dlaně. Zato volant padne do ruky skvěle, má přesně vyměřenou velikost, která se dokonale hodí ke sportovnímu kupé. Tady by se takový Mercedes-Benz mohl trochu přiučit a přestat do svých aut místo volantů montovat lodní kormidla.

Vraťme se ale ještě k sedadlům, která vám nepřinesou žádné velké pohodlí. Jsou totiž hodně tvrdá a širší postavy budou tlačit hlavně zboku. Škoda že zatímco okolo beder poskytují dobré boční vedení, ramena řidiče i spolujezdce mají dovolen volný pohyb po kabině. Vzadu se v klidu svezou dva dospělí, zvláště když se spolujezdec trošku uskromní a řidič zaujme sportovní polohu za volantem. Takřka nutným bonusem je podavač bezpečnostních pásů, jinak by bylo natahování se pro ně hodně nepříjemné. Jen z povinnosti zmíním zavazadelník, který má 440 litrů, což je na sportovní kupé více než dostatečná hodnota.

Na cestě k eMku

BMW 335i je hned za eMkem druhou nejsilnější motorizací řady. Coupé pohání třílitrový šestiválec navíc přeplňovaný dvěma turbodmychadly. Zažehnout ho proto tlačítkem „start“ se staženým okénkem někde v podzemních garážích je jedinečný hudební zážitek. Bublající šestiválec hraje skvěle a dodávají mu i oba výfuky. Zkuste se chvíli jen tak ploužit mezi zaparkovanými auty a občas pod spojkou motor lehkým sešlápnutím plynu vytočit. Nádherná symfonie!

Agregát ale není skvělý jen díky zvukové kulise, kterou vytváří. Hlavní je jeho výkon. BMW 335i dosahuje maxima 306 koní při 5800 otáčkách v minutě. Dvě turbodmychadla spolu nesou mocný zátah v podobě točivého momentu čítajícího rovných 400 Nm. Ten je dostupný v širokém pásmu od 1300 do 5000 otáček za minutu. Ve skutečnosti se ale toho nejostřejšího zátahu dočkáme někde přes hodnotu dvou tisíc. Pak se dostavuje nejen přetížení způsobené raketovým startem vpřed, ale další nálož ještě úchvatnějšího hudebního zážitku. Tenhle motor má prostě grády a cítíte to každý okamžik jeho chodu.

BMW 335i Coupé dokáže uhánět stovkou za 5,5 sekundy, maximum se samozřejmě elektronicky omezeno na 250 km/h. Byl jsem rád, že lehce zmatečný systém automatické převodovky vystřídal klasický 6stupňový manuál. Jeho kulisa je přesná, ale chodí hezky ztuha. To se dá ostatně napsat i o spojce a řízení. S BMW 335i Coupé můžete vyrazit do vaší oblíbené posilovny. Až tam dojedete, nevystupujte, otočte se a jeďte zase domů. Garantuji vám, že si zacvičíte úplně stejně. A budete mít ještě lepší pocit.

Sportovní recept

A kdybyste náhodou měli chuť na pořádnou masáž, nezapomeňte, že máte k dispozici pěkně tuhý podvozek. Není to úplný grobián, jako u M3, ale drží auto na zemi jako přibité. Ano, přejíždění retardérů nebo trhlin na silnici s ním není žádný med, na druhou stranu ale z BMW 335i Coupé dělá dokonalý nástroj na silniční hrátky.

Takže si to spojme dohromady. Máme tu velice silný motor, komunikativní a přesné řízení, tuhou manuální převodovku, pevný podvozek a náhon na zadní kola. Stačí tedy vypnout elektronickou asistenci (ale raději jen částečně) a máme zaděláno na pořádný řidičský zážitek. Tohle není auto pro žabaře, kteří čekají, že za ně BMW oddře všechnu práci! Naopak, za volantem tohoto nabroušeného Coupé se pěkně nadřete vy! Když se mu po chvíli naučíte rozumět, dostaví se pocit řidičského blaha. Auto se najednou chová tak, jak chcete a očekáváte. S každou zatáčkou si tak můžete pohrávat, jak je libo. Co takhle ostře najet a s meziplynem vystřelit ven? Záď decentně ujede a vy se smějete…

Pravda, BMW 335i je trochu těžší, než by si mnozí z nás přáli. Celých 1675 kg není právě málo a vůz tedy ztrácí cosi na mrštnosti a lehkosti pohybu. Nemohl jsem si pomoci a za jeho volantem jsem přemýšlel, jestli bych nešel místo něj raději třeba do Porsche Cayman. Ona úspora 200 kg je přece jen hodně znát. Mluvím tu ale o trochu jiné odrůdě sporťáku.

Dobrá investice?

Také vím, že případné budoucí majitele bude spotřeba zajímat asi tak stejně jako velikost zavazadelníku. Nedá mi to ale, abych za ni BMW nepochválil. S autem jsem si nebral příliš servítky a moc úsporně jsem nejezdil. Výsledkem bylo na dvakrát přeplňovaný šestiválec příjemných 11 litrů benzínu na 100 km.

BMW 335i Coupé je tu pro ty, kteří uctívají Emko. Z nějakého důvodu se jim ale nechce za něj dávat ještě více peněz a přijde jim také nepoužitelné do každodenního provozu. Věřte mi, že síla přeplňovaného šestiválce vám bude stačit víc než dost. Tuhý podvozek je sice hodně cítit, ale duši z vás nevyklepe. Pokud vás trojkové Coupé uchvacuje svým vzhledem a jeho zvuk vám zadělá na husí kůži, pak určitě o investici, která začíná na 1.216.800 korun, musíte uvažovat. 

Výsledná známka 1-

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Od BMW 335i Coupé rozhodně nesmíte očekávat velkou prostornost. Sedadla jsou úzká, a v interiéru není místa kolem ramen ani boků a nohou na rozdávání. Za krásu se prostě trochu platí. Kufru je větší, než bych čekal. Pohodlí trpí také tvrdým podvozkem. Jenže co z toho k takovým autům nepatří?
Dávám známku 3-
Jana Jana: I když to není M3, musí se řadit do stejné kategorie: vozů pro zábavu a frajeření. Auto je to pěkné se silným motorem a docela bohatou výbavou. Měli byste se ale zamyslet nad tím, zda jej opravdu využijete. BMW totiž dou Copé nabízí i menší motory, které přijdou na méně peněz.
Dávám známku 2-
Nikola Nikola: Nádhera! Coupé je jedno z nejhezčích BMW současnosti. Nemohla jsem se na něj vynadívat. Bílá barva je moderní, působí úchvatně. Interiér se také povedl, možná bych ale byla místo pro červenou kůž pro klasičtější černou nebo nějaký světlý odstín.
Dávám známku 1
Tomáš Tomáš: Při řízení BMW 335i Coupé jsem se dokonale bavil. Je to zhmotnění snu milovnka sportovní jízdy. Vše je tak, jak má být: motor silný, podvozek tuhý, řízení přesné, brzdy omračující. Když jsem auto vracel, bylo mi hodně smutno.
Dávám známku 1
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Jan Markovič
Foto: Zuzana Procházková


PARAMETRY

Základní cena: 1 216 800 Kč

BMW 335i Coupe
Objem motoru 2979 ccm
Maximální výkon 225 kW (306 k) při 5800 ot/min
Maximální točivý moment 400 Nm při 1300 až 5000 ot/min
Převodovka 6stupňová manuální
Maximální rychlost 250 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 5,5 s.
Udávaná spotřeba město 13,2 l/100 km
Spotřeba mimo město 6,7 l/100 km
Kombinovaná spotřeba 9,1 l/100 km
Spotřeba během testu 11 l/100 km
Provozní hmotnost 1675 kg
Délka / výška / šířka 4580 mm / 1395 mm / 1985 mm
Rozvor 2760 mm
Zavazadelník
440 l

 

Galerie