Bém má zlost na kamiony, zničily pražský most

Lanový most, po kterém denně projedou desetitisíce kamionů a aut, je až do neděle uzavřen. Podle pražského primátora Pavla Béma za to mohou kamiony, které po pražské Jižní spojce projíždějí. Má na ně proto zlost a pokusí se je z Prahy co nejdříve vypudit.

Vydáno: 22.8.2008

Důležitá část jedné z nejvytíženějších pražských dopravních tepen, lanový most na Jižní spojce je od čtvrtečních 23:00 do nedělní půlnoci uzavřen pro veškerou dopravu v obou směrech.

Minulý týden bylo na mostě zjištěno poničení a Technická správa komunikací ho musí opravit. Pro tisíce aut a kamionů projíždějících denně Jižní spojkou to bude znamenat problém, což připouští i Technická správa komunikací.

„Problém to zřejmě bude, ale záměrně jsme zvolili víkendové dny, kdy provoz bývá slabší,“ řekl mluvčí TSK Tomáš Mrázek. Pražský primátor Pavel Bém za viníka zničeného mostu označil kamionovou dopravu a prohlásil, že udělá vše, aby kamiony dostal z Prahy, kam nepatří.

Kamiony budou muset jezdi objíznou trasou, která povede přes Průmyslovou a Švehlovu ulici. Toutéž cestou sice samozřejmě budou moci projíždět i řidiči osobních vozů, TSK je ale předem varuje, aby to raději nezkoušeli.

„Objízdná trasa pro osobní automobily vede po stejné trase. Ale jelikož předpokládáme její zahlcení kamióny, tak řidičům osobních vozů doporučujeme využít jiných místních komunikací,“ uvedl Mrázek.

Ucpané město

„Vyhnout se Lanovému mostu bude znamenat, že doprava ve všech radiálách, jako je Vinohradská, Černokostelecká, mnohonásobně vzroste,“ říká mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka.

Napilno bude mít především dopravní policie. Na všech příjezdových komunikacích umístí informační tabule.

„Posílíme také počet mužů, kteří během dne řeší tuto situaci. K dispozici budeme mít i vrtulník,“ uvedl vedoucí dopravního inspektorátu pražské policie Pavel Švrčula.

Lanový most je architektonicky i prakticky jednou z nejdůležitějších částí pražské Jižní spojky. Do provozu byl uveden v prosinci 1996. Je 400 metrů dlouhý, z toho polovina plochy je zavěšená. Denně po něm projede téměř 100 tisíc aut.

Letos v srpnu dělníci zjistili prasknutí jednoho z nosníků, což mělo za následek pokles celé konstrukce. Nosník proto musí být neprodleně zafixován do betonu. Už od devátého srpna byla na místě omezená doprava, nakonec se ale ukázalo, že bude potřeba most na několik dní zcela uzavřít.

„Po posouzení všech možných variant jsme rozhodli o uzavření mostu. Je to bohužel nezbytné, a to kvůli zajištění stoprocentní kvality při opravě,“ řekl Mrázek.

Text: Ondřej Leinert (autor publikoval článek také na iHNed.cz)

Galerie