Audi RS5 oficiálně: pod kapotou bude osmiválec 4.2 FSI

Pokud patříte mezi velké a pozorné příznivce motorismu, pak jste si určitě všimli, že se včera objevily na internetu první fotografie Audi RS5. Dalo se očekávat, že se po tomto neplánovaném a neoficiálním zveřejněním objeví údaje oficiální. Audi nikterak neotálelo a učinilo tak ještě dříve, než jsme vás stihli upozornit na první neoficiální fotografie.


Vydáno: 23.2.2010

Jako první přinesl obrázky žhavé novinky internetový magazín Ausmotive.com, který získal fotografie z chystaného prospektu. Jenže zatímco včera jsme kromě fotek neměli v ruce ještě vůbec nic, dnes je situace zcela jiná. Audi odtajnilo základní technické údaje, takže zde je máte.

Největší spekulace panovaly nad použitým motorem. Mluvilo se o vyladěném třílitru nebo dokonce o “nabušeném“ desetiválci. Jak už to tak bývá, pravda je někde mezi, takže s konečnou platností bude umístěn v modelu RS5 Coupe vidlicový osmiválec o objemu 4,2 litru (který jsme zkoušeli v R8). Ten vyprodukuje příjemných 450 koní (8250 ot/min) a točivý moment 430 Nm dosažitelný v rozmezí od 4000 do 6000 ot/min. S pohonem všech kol se dopředu počítalo a ani použití sedmistupňové automatické a dvouspojkové převodovky není žádné překvapení.

Stačí se podívat na základní údaje o motoru a je jasné, že ani hmotnost 1725 kg pro něj nebude žádným velkým problémem. Takže z nuly na 100 km/h zrychlí Audi RS5 za 4,6 s a vaše potěšení z rychlé jízdy utne omezovač při rychlosti 250 km/h (omezovač lze ovšem posunout až na 280 km/h). Průměrná spotřeba by se měla pohybovat kolem 10,5 l/100 km.

Krotit toto malé monstrum budou větrané kotouče o průměru 365 mm, kdo by potřeboval ještě ostřejší brzdný účinek, ten si může pořídit kotouče větší a hlavně keramické. V porovnání s běžnou verzí Audi A5 je tato o 20 mm nižší a v základu stojí na 19“ discích obutých do pneumatik 265/35, případně na 20“ discích a pneumatikách 275/30.

Kromě aerodynamických úprav a vylepšení samotného vzhledu jak exteriéru, tak interiéru, se na Audi objevila novinka v podobě výsuvného křidélka. Do prodeje vstoupí tento model na jaře, cena je předběžně stanovena na 77 700 Euro.

 

Text: Redakce
Foto: Audi, Ausmotive.com

Galerie