Audi otestovalo spotřebu svých modelů. S působivým výsledkem

Akce Audi Mileage Marathon poskytla přesvědčivý důkaz o hospodárnosti motorů TDI. Všech 23 modelů dosáhlo v tomto testu o délce 7865 km velmi dobrých hodnot spotřeby. Například nejlepší vůz Audi A4 3.0 TDI quattro měl průměrnou spotřebu 5,3 l/100 km a nové výkonné SUV Audi Q5 3.0 TDI dokončilo test s přesvědčivou spotřebou 6,1 l/100 km.

Vydáno: 2.11.2008

Také Audi Q7 3.0 TDI se systémem pro mimořádně nízké emise bylo ve svém vůbec prvním náročném testu výjimečně úspěšné. Tento vůz s nejčistějším vznětovým motorem na světě dosáhl nejlepší průměrné spotřeby 7,1 l/100 km. Nejnižší spotřeby ze všech modelů dosáhlo Audi A3 2.0 TDI s hodnotou 4,7 l/100 km.

Městem i pohořím

Uvedené hodnoty nejsou výsledkem jednostranného úsilí o dosažení co nejnižší spotřeby, neboť trasa Mileage Marathonu vedla v běžném provozu po dálnicích i obyčejných silnicích Spojených států a nevyhýbala se ani husté dopravě velkoměst, nebo náročným horským úsekům.

Za volantem 23 modelů Audi se vystřídalo 184 řidičů z 15 zemí, přičemž posádky překonaly trať z New Yorku do Santa Monicy nedaleko Los Angeles o délce 7865 km za 13 dní, resp. průměrně za 93 hodin čistého jízdního času. V testovací flotile byly vesměs výkonnější modely, často s výkonným motorem V6 3.0 TDI, samočinnou převodovkou a trvalým pohonem všech kol quattro. Na měření spotřeby dohlížela nezávislá organizace IMSA (International Motor Sports Association).

Tajemství ukryté v TDI

Extrémně nízké hodnoty spotřeby dosažené modely Audi Q7, Audi Q5, Audi A4 a Audi A3 během Mileage Marathonu znovu potvrdily pozoruhodnou hospodárnost motorů Audi s technologií TDI.

Ve zvláštní míře to platí i pro nové Audi Q7 3.0 TDI se systémem pro mimořádně nízké emise, který snižuje obsah oxidů dusíku ve výfukových plynech až o 90 %, takže tento vůz splňuje nejpřísnější emisní limity na světě, kalifornskou normu ULEV II BIN 5, a plní dokonce i limity Euro 6, s jejichž platností se počítá až od roku 2014. Třílitrový motor V6 TDI je nejčistějším vznětovým motorem na světě, čímž potvrzuje připravenost technologie TDI na budoucnost.

Výroba modelu Audi Q7 3.0 TDI se systémem pro mimořádně nízké emise začne koncem letošního roku a na trh bude uveden v roce 2009 jak v USA, tak v Evropě. V Mileage Marathonu se průměrná spotřeba tohoto vozu pohybovala mezi 7,1 až 7,7 l/100 km, což je působivý výsledek pro sedmimístné SUV s trvalým pohonem všech kol quattro, největším výkonem 165 kW (225 k) a maximem točivého momentu 550 N.m.

Malé i velké modely

Nové výkonné SUV Audi Q5 překvapilo účastníky Mileage Marathonu nejen dynamickými a precizními jízdními vlastnostmi, ale i hospodárností motoru 3.0 TDI o výkonu 176 kW (240 k). K nejlepší hodnotě spotřeby 6,1 l/100 km přispěla kromě vyspělé techniky tohoto šestiválce TDI také mimořádná účinnost sedmistupňové dvouspojkové převodovky S tronic.

Přestože má Audi A4 pověst nejsportovnějšího sedanu střední třídy, dokáže překvapit také v oblasti hospodárnosti. Její potenciál naznačuje nejlepší hodnota spotřeby ve výši 5,3 l/100 km, které dosáhl model poháněný motorem s výkonem 176 kW (240 k) a maximem točivého momentu 500 N.m. K inovativním technologiím, které přispěly k tomuto skvělému výsledku, patří rekuperace brzdné energie, inteligentní regulace okruhu chlazení a řízení činnosti čerpadel na základě skutečné potřeby.

Absolutně nejnižší spotřeby dosáhlo samozřejmě kompaktní Audi A3 2.0 TDI, které v provedení s šestistupňovou převodovkou S tronic vystačilo pravidelně s méně než pěti litry na 100 km, přičemž nejlepší výsledky se pohybovaly

kolem 4,7 l/100 km.

Text: TZ Audi
Foto: Audi

Galerie