Audi A1: nejmenší z Ingolstadtu přichází

Vzpomínáte? V roce 2007 nám v Tokiu Audi ukázalo koncept Metroproject s tím, že sériové provedení bude za nějakou dobu následovat. No a ta určitá doba uběhla a na trh se chystá novinka v podobě modelu A1. Máme pro vás oficiální technické údaje a dvacetikusovou taktéž oficiální fotogalerii.


Vydáno: 11.2.2010

Stačí jeden pohled na snímky, které značka Audi uveřejnila a je jasné, že se sériové provedení od konceptu zas tolik neliší, což je jen a jen dobře. Ano, přibyl B-sloupek, ale to se dalo čekat, stejně jako tvary přední a zadní části. Zepředu vypadá model A1 jako kterékoliv jiné Audi, ze zadu nápadně připomíná zmenšenou kopii velkých sourozenců Q5 a Q7.

Pokud vás zajímají faktické údaje, pak Audi A1 měří na délku 3950 mm, na výšku má 1420 mm a na šířku 1740 mm. Rozvor je stejný jako v případě úspěšného Pola – 2470 mm. Hmotnost by se měla pohybovat kolem hodnoty 1045 kg, samotná karoserie váží pouhých 221 kg a její odpor vzduchu je 0,32.

Stejně jako vnější tvary karoserie, také uvnitř se jedná o typické Audi. Uvidíme, jak bude výsledek působit na živo, dle fotek se interiér zdá být kvalitním a precizně zpracovaným. Zavazadelník nabídne objem 267 l, respektive 920 l.

Pro začátek je připravena čtveřice motorů – dva přímovstřikové agregáty doplněné o turbodmychadlo a dvě verze dieselu 1.6 TDI. Základ obstará novinka 1.2 TSI, která bude v případě Audi disponovat maximálním výkonem 85 koní. Alternativu bude tvořit jednotka 1.4 TSI. V případě vznětových motorů mohou zákazníci očekávat verze 66 kW a 77 kW (oba už jsme si v testech vyzkoušeli).

Veřejnosti bude model A1 představen zanedlouho na autosalonu v Ženevě. Prodej bude zahájen během léta.

 

Text: Redakce
Foto: Audi

Galerie