Arash AF10: první fotografie nového supersportu

Kdo by se vyznal ve všech těch miniaturních britských výrobcích supersportovních aut. Máme tu Ascari, Ultima, Noble, Farboud, Farbio a nyní i Arash. Ten představil svou první kreaci nazvanou AF10. Hezké. Jen se nemůžeme zbavit pocitu, že pan Arash tak trochu obkreslil tvary Ferrari Enzo.

Vydáno: 12.10.2008

Nejdříve ale trochu historie. Tedy, nedávné historie, kde se nachází odpověď, co je vlastně firma Arash zač. Podnikatel Arash Farboud vyráběl vlastní sportovní vozy Farboud. Firmu se rozhodl prodat a založit další. Příjmení už nemohl použít a tak se nová značka jmenuje podle jeho křestního jména. Jak prosté.

Arashovi zřejmě došly nápady hned na začátku a tak si jednoduše koupil Ferrari Enzo a začal ho různě poupravovat. Karbonové tělo dodělal podle svých představ. Celková hmotnost vozu nyní činí 1200 kg.

A teď přijde něco, za co by ho zfackoval každý znalec italských supersportů. Arash se nestyděl, z Enza zahodil motor a nahradil ho sedmilitrem z Chevroletu Corvette Z06. A aby se neřeklo, vytáhl z něj díky novému výfukovému systému 530 koní.

Arash AF10 by měl stát zhruba 5,2 milionu korun, což je mnohem méně než Enzo, samozřejmě. V budoucnu se očekává, že manuál nahradí oblíbená sekvenční převodovka. Arash možná vyzkouší také implementaci motoru z nové Corvette ZR1.

Dobře. Máme tu nového výrobce supersportů, který se snaží protlačit ze zapomnění mezi milionem britských manufaktur. Uvidíme. Něco nám ale říká, že cpát americké motory do původem italského šasi nebude ten nejlepší nápad.

Text: Redakce
Foto: Arash

Galerie