Apple vyvíjí elektromobil, na trh přijde v roce 2020

Dočkáme se za pár let Apple iCar? Je to pravděpodobné. Technologická firma s logem jablka hledá nové segmenty, do kterých vstoupit. Nabízí se automobily, obrovský trh procházející velkými změnami. Podle zahraničních médií Apple už na autě pracuje, vyvíjí ho jako elektromobil a na trh ho chce poslat v roce 2020.

Sem patří text článkuApple je inovátor, v 80. letech změnil svět osobních počítačů, v novém tisíciletí vstoupil do segmentů hudby přehrávačem iPod, změnil trh telefonů smartphonem iPhone a reinkarnoval tablety v podobě iPadu. Teď připravuje hodinky Watch. A pochopitelně se poohlíží po dalších segmentech.

Project Titan

Takovým segmentem mají být auta. Podle aktuálních informací management firmy usiluje o to, aby se elektromobil se značkou Apple prodával do pěti let, tedy do roku 2020.

Podle dřívějších zpráv najal stovky zaměstnanců, kteří na autě už pracují nedaleko současné centrály firmy v Cupertinu v Californii. Auto, připravované pod označením Project Titan, by se mohlo vyrábět v továrnách Magna Steyr.

Konkurenční boj

Přijít s elektromobilem by mělo určitou logiku. Apple by vstoupil na obrovský trh, kde by mohl využít svých zkušeností s technologiemi, a mohl by dál růst. Dovolit si to může, díky úspěšnosti svých produktů drží v hotovosti obrovské množství peněz, které budou na vývoj auta bohatě stačit.

Konkuroval by třeba ambiciózní Tesle Elona Muska, která chce v roce 2017 prodávat elektromobil, který bude stát méně než 40 tisíc dolarů, tedy pod milion korun (Tesla S stojí 70 tisíc USD). Vývoji elektromobilů se ale věnuje, s většími či menšími úspěchy, většina tradičních značek. Před lety prorazila Toyota s hybridy, dnes je poměrně daleko s elektromobily BMW nebo GM. Zato Honda vsází na vodík.

Auty už se nějakou dobu zabývá i velký konkurent Applu, Google, který vyvíjí samořiditelné auto.

Text: Redakce
Foto: Apple

Galerie