ADAC 2018: Test letních pneumatik 205/55 R16 ovládl Michelin Primacy 3

Jaro je za dveřmi a přichází čas na přezutí na letní pneu. První letošní test od ADACu napoví, co je z aktuální nabídky nejlepší mezi pneumatikami v populárním rozměru 205/55 R16.

Nejznámější motoristická organizace ADAC test letních pneu pojala klasicky,  hodnotila celkem 16 dezénů, a to v 5 základních charakteristikách: chování automobilu na mokré a suché vozovce, délka brzdné dráhy, handling a aquaplaning. Mimo jiné se také ještě doplňkově zkoumala celková spotřeba pohonných hmot a míra hluku.

Jak vše dopadlo a které dezény obstály v testu pneu 205/55 R16? Čtěte dál, přinášíme výsledky.

Jasná jednička Michelin Primacy 3

Světoznámá prémiová značka nabízí spousty dezénů. Jedničkou testu ADAC se staly pneu Michelin Primacy 3. O žádnou náhodu se rozhodně nejednalo. Zejména v celkovém nájezdu kilometrů nemají tyto pneumatiky konkurenci. Patříte-li mezi ekonomicky smýšlející řidiče, potěší vás také velmi nízká spotřeba paliva při obutí těchto gum.

Michelin Primacy 3

Jedním z nejlepších hodnocení v testu se mohou pochlubit i v jízdě na suché vozovce. Brzdění na mokru ale v ničem nepokulhává, naopak je optimální, a to i při zachování celkové ovladatelnosti vozu.

Letní pneumatiky 205/55 r16 od Michelinu jsou tedy tentokrát nejlepší. Tradičně jsou ale “mišáci” trochu dražší, což je vzhledem k renomé i kvalitě prémiové francouzské značky pochopitelné.

Druhé místo pro Bridgestone Turanza T001 Evo

Která pneumatika je nejlepší na mokru? Odpověď se jeví jako jednoznačná! Jde o dezén Bridgestone Turanza T001 Evo. Zaujme právě především schopností dlouho odolávat aquaplaningu, na čemž se podílí unikátní způsob odvádění vody z povrchu pneumatiky. Ovládání vozu bylo při testování optimální.

Letní gumy od Bridgestone se osvědčily ale i na suché vozovce. Také je potřeba vyzdvihnout poměr mezi cenou  a kvalitou pneumatiky, který je ideální. Jen upozorníme na poněkud vyšší valivý odpor. Tady už je umístění spíše v průměru. Míra hluku je ovšem minimální.

Vzhledově Bridgestone Turanza T001 Evo také nezklamou, jejich designové provedení je poutavé a rozhodně zaujmou.

Bronz získal Continental PremiumContact 5

Velmi solidně si i tentokrát vedl Contitnental. Test letních pneumatik odhalil, že se Continental Premium Contact 5 mohou bez problémů měřit s ostatními pneumatikami, a v některých charakteristikách je dokonce předčí. Hlavními přednostmi dezénu německého výrobce se staly minimální hlučnost a nízká spotřeba pohonných hmot, uvádí test Adac 2018. Celkově je lze považovat za nejúspornější. Při obutí vašeho vozu právě s nimi můžete dosáhnout především při častém cestování a ježdění dlouhých tras na vysokou úsporu.

Co se týká výkonu na suchém povrchu vozovky, zapadly tyto pneumatiky do průměru. Určitě ale obstály v testování aquaplaningu a míře brzdění. Handling na zcela suché vozovce je u Continental Premium Contact 5 spíše průměrný.

Text: Redakce
Foto: Michelin

Galerie