ADAC 2017: Nejlepší zimní pneumatiky pro SUV v rozměru 215/65 R16

Léto je už u konce a to znamená jediné. Přezout pneumatiky. Zimní musejí vystřídat ty letní. V opačném případě riskujete nejen bezpečnost celé posádky konkrétního vozu, ale v některých lokalitách také poměrně tučnou pokutu. Listopad může být letos na sníh bohatší než v letech minulých a nepříjemnosti budou na světě. Stejně tak nesmíte na letních gumách vjíždět do míst označených speciální značkou upozorňující na nezbytnost zimního obutí.

Pokud vlastníte jakékoli auto, vyplatí se přečíst si nejeden test zimních pneumatik 2017, který leccos prozradí o aktuálně nabízených produktech. My se tentokrát zaměříme na rozměr 215/65 R16. Jedná se o rozměr určený pro celou řadu SUV, tedy v současnosti velmi populární kategorie aut. Pojďme se podívat na výsledky, jež prozradil test zimních pneu pro SUV.

Test pochází tradičně od německého sdružení ADAC, takže má poměrně vysokou hodnověrnost. Test ADAC absolvovalo celkem 16 dezénů. Zimní pneu 215/65 R16 pro SUV testoval vůz VW Tiguan.

Dunlop Winter Sport 5

Tyto pneumatiky se vyrábí v gumárnách Dunlop již od roku 2015 a v testech se staly jasnou jedničkou. Vyznačují se především vynikajícími jízdními vlastnostmi na mokré vozovce. V jízdě na zmrzlém povrchu se umístily na druhé pozici. Můžete si být zkrátka jistí, že Dunlop Winter Sport 5 jsou schopny vás podržet na jakékoli silnici. Malinkým mínusem je snad jen o něco málo vyšší míra hluku. Vše ovšem vykompenzuje minimální valivý odpor projevující se pozitivně na snížení spotřeby vozu. Upozornit bychom měli i na zvýšenou ochranu proti aquaplaningu.

V letošním testu ADAC zimních pneu pro SUV dominovaly pneumatiky Dunlop Winter S 

BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 SUV

Na druhém místě jsme se setkali do značné míry s překvapením. Tím jsou pneumatiky BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 SUV. Většinou se dezén výrobce ze Spojených států amerických umísťoval někde v klidném středu pořadí. Jeho hlavní předností je bezesporu velmi nízká cena. Oproti většině prémiových značek se dostanete o 20 % dolů. Zapracovat by výrobce mohl na chování gum pří jízdě na mokru a suchu. 

Goodyear UltraGrip Performance Gen-1

Tento dezén je jedinečný především v minimálním valivém odporu. Jízda je tedy mnohem ekonomičtější a srovnat ji lze s vítěznými pneumatikami Dunlop. Menší nedostatky byly nalezeny v momentu, kdy testovací vůz jel po sněhu. Spolehnout se u těchto pneumatik můžete na maximálně komfortní svezení se vším všudy. Auto bude dokonale sedět na jakémkoli povrchu vozovky, což zejména u SUV oceníte hned několikanásobně.

Nokian WR D4

Jestliže potřebujete pneumatiky, jež budou doslova excelovat na sněhem pokryté vozovce, vsaďte na Nokian WR D4. Právě toto obutí obsadilo v textech na sněhu první příčku. Vynikající je i na ledu. Vyznačuje se také maximální výdrží a nízkým valivým odporem.

Jeden jediný propadák

Označení nevyhovující přiřkl test ADAC pro rozměry 215/65 R16 dezénu Nankangu NK Snow SV-2. Jeho vlastnosti na sněhu byly označeny za katastrofické. A co populární Continental, který zpravidla v testech ADACu exceluje? Jeho dezén WinterContact TS 850P SUV se protentokrát propadlo překvapivě nízko, objevuje se až na 7. příčce.

Text: Redakce

Foto: Dunlop

Galerie