8 rad pro koupi ojetého auta

Nákup automobilu z druhé ruky rozhodně nemusí být sázkou do loterie a můžete si domů přivézt velmi kvalitní vůz za skvělou cenu. Můžete ovšem narazit na vychytralé prodejce a nechat se zlákat k nevýhodnému nákupu. Podívejte se na osm základních rad, s kterými toto riziko snížíte na minimum.

Na trhu s ojetými vozy panuje čilý ruch a je možné vybírat z pestré nabídky.

Vyberte si kvalitní ojeté vozy v nově otevřeném autosalonu. Pokud nemáte zkušenost s nákupem ojetého automobilu, je vhodné věnovat dostatek energie studiu poměrů na trhu a při samotném nákupu se nenechat zlákat první nabídkou. Důvodů, proč koupit ojeté auto může být mnoho, ať už je to nedostatek financí na koupi nového modelu, nebo nižší roční nájezd, při kterém se koupě nového automobilu vzhledem k rychlé ztrátě ceny nevyplatí.

1. Nepodceňujte průzkum trhu

Nikdy nekupujte první auto, které se vám líbí, i kdyby vyhovovalo všem požadovaným parametrům. Vždy věnujte dostatek času zkoumání všech nabídek a zjistěte cenové rozpětí vybraného modelu na trhu. Vyhněte se těm nejlevnějším nabídkám a investujte do vozu kolem cenového středu. Ty nejlevnější vozy často vyžadují skrytou budoucí investici, která původní cenu může značně navýšit. Vždy pečlivě posuzujte reálnost uvedených údajů, kilometrový nájezd, stáří a výbavu v poměru k ceně vozidla.

2. Diesel nemusí být nejvýhodnější

Velká část kupující se zaměřuje výhradně na dieselové motory. Ať už ze zvyku, nebo díky rozšířeným informacím o výhodách dieselového motoru. Neomezujte svůj výběr a šanci dejte i jiným motorům. Nejmodernější dieselové motory nejsou stále tak ekologické, jako motory benzínové a také nejsou vhodné pro všechny druhy použití. Na krátké vzdálenosti je vždy výhodnější benzínový motor, který není třeba zahřívat a chodem za studena se oproti dieselovému neničí. Proto dobře zvažte, co je vhodné právě pro vás a neomezujte se pouze na jednu variantu.

Tip: Jako úspornou alternativu u benzínových motorů zvažte přestavbu na LPG, díky které ušetříte zhruba

3. Kontrolujte identifikační znaky vozu

Nikdy neopomíjejte kontrolu originálního výrobního čísla vozu, tzv. VIN kódu. Porovnejte shodu VIN uvedeného na různých částech vozu, v servisní knížce a v dokladech od vozidla. Zjistíte tak ihned zatajenou manipulaci s vozidlem. Vozidlo s neshodným kódem na rozdílných dílech karoserie bude pravděpodobně kradené a místo samotné koupě byste měli přivolat policii. V opačném případě vám hrozí jeho zabavení při případné kontrole.

4. Zkontrolujte karoserii vozu

Nezkontrolovat důkladně původnost spojů na karoserii může být velký problém. Jejich důkladnou kontrolou totiž můžete odhalit stopy po opravě předchozí havárie. Základní vodítko pro laika je porovnávat levou a pravou stranu vozidla, zda je pohledově identická. Dále barevnou shodu odstínu laku na jednotlivých vnějších částech karoserie a rovnoměrnost všech spár. Původnost nosníků už posoudí spíše zkušené oko odborníka. Stává se, že u aut po havárii chybí airbagy, nebo nejsou funkční, což prodejci bez skrupulí zatajují a pro Vás to znamená vysoké bezpečnostní riziko, o kterém vůbec nemusíte vědět.

Tip: Podívejte se na nabídku ojetých vozů Škoda Octavia, které jsou u nás nejvíce populární.

5. Zkušební jízda je základ

Jednou z hlavních nezbytností je zkušební jízda. Během ní i laik může odhalit technický stav vozu. Buďte pozorní a sledujte, jak rychle motor nastartuje, zda má klidný chod, na volnoběh nekolísá a není hlučný. Nezapomeňte vyzkoušet rádio, elektrické stahování oken, klimatizaci, účinnost ruční brzdy a rozhodně se podívejte i pod koberečky a sedačky. důkladná prohlídka je zkrátka při koupi ojetého vozu nezbytná.

Tip: Pokud je některý z reproduktorů nefunkční, či rezonuje, podívejte se na pestrou nabídku reproduktorů do auta.

6. Nehleďte na kilometry, ale na stav

V dnešní době je bohužel velkým hitem stáčení tachometrů, jelikož se narozdíl od jiných zemí u nás nejedná o trestný čin. Stáčejí se auta s nájezdem 400 tisíc, ale i auta s nájezdem pouhých 100 tisíc, proto je třeba důkladně prozkoumat stav vozidla a nehledět  pouze na uvedený nájezd. I vůz s trojnásobným nájezdem může být v lepším stavu, než málo jetý vůz, neberte proto nájezd jako bernou minci a v první řadě dbejte na reálný stav.

7. Odložte si na opravy

Není rozumné utratit všechny peníze za samotný vůz. Vždy mějte odloženou částku na nenadálé problémy, ale i běžné servisní práce s nákupem nového vozu spojené. Pravděpodobně budete v blízké době měnit olej, případně dělat nové rozvody, kupovat gumy na jiné období a odložená částka se vám bude velmi hodit a není proto dobré její odložení podcenit.

8. Kupní smlouvu čtěte pozorně

Než podepíšete smlouvu o koupi vozu, vždy si ji důkladně prostudujte. Pokud nějaké části nerozumíte, neváhejte se poradit s právníkem, vyhnete se tak budoucím problémům. Jakmile bude smlouva podepsána, bude již pozdě. V tomto případě obzvláště platí staré přísloví “dvakrát měř, jednou řež”. 

Text: Redakce
Foto: Pixabay

Galerie