5 důvodů proč používat kameru do auta

Natáčení své jízdy kamerou do auta už dávno není jen výsadou kamioňáků a profesionálních řidičů. S tím, jak se situace na silnicích zhušťuje, stále častěji autokameru využívají obyčejní řidiči — a také vozové parky firem, které si tak hlídají své zaměstnance a hlavně majetek.

Natáčet si svoji vlastní jízdu autem má několik praktických důvodů, především těch bezpečnostních. Moderní palubní kamery nabízí vysoké rozlišení Full HD neboli 1080p, senzory pro jízdu ve tmě, GPS lokalizaci nebo stabilizaci obrazu. Některé mají navíc senzory pohybu s autem pro případ vloupání a vandalismu.

Tady je několik důvodů, proč byste měli zvážit instalaci kamery do auta, ať už vlastního, nebo firemní flotily:

1. Identifikace pachatele nehody

Toto je asi hlavní důvod, proč si autokameru pořídit. Podle policie každý desátý pachatel od nehody ujede. Ještě větší riziko je u pachatelů vandalismu, které prakticky není možné dopadnout, když chybí jakékoliv vodítko, jak je najít.

Autokamera přitom dokáže v identifikaci zásadně pomoci: na záznamu se uloží průběh nehody, takže je vidět typ auta, SPZ pachatele a případných svědků, v některých případech dokonce tvář. V mnoha případech je také možné připuštění videozáznamu jako důkazu u soudu ve prospěch poškozených řidičů.

2. Důkaz o cizím zavinění

Každý kdo jezdí autem moc dobře ví, že na silnicích se stává celá řada situací, které nejdou předvídat. Někdo vám udělá myšku, vybrzdí vás, udělá něco nečekaného a vy do něj nabouráte? Nebo, ještě hůř, ve snaze odvrátit nehodu nabouráte někam jinam? V takovém případě máte s autokamerou v ruce alespoň nějaký důkaz, co se na silnici v kritické chvíli dělo, případně důkaz o míře zavinění. Může vám tak ušetřit nepříjemnosti a peníze za opravu auta či malus pojišťovny.

3. Kontrola firemních aut

Palubní kamery jsou také vynikajícím nástrojem pro firmy, které mají velké i malé vozové parky. V takových případech chrání služební auta i zaměstnance, palubní kamery pomáhají zvýšit úspěšnost při řešení pojistných událostí. Pomohou vyjasnit sporné situace a určit viníky dopravních nehod. Kromě toho samozřejmě působí i jako prevence před zneužíváním auta zaměstnanci tak, jak si zaměstnavatel nepřeje. Výbornou kamerou pro takové účely je například kamera RoadHawk DC-2 GPS.

4. Kontrola a prevence policie

Stalo se vám někdy, že příslušník policie překračoval svoje pravomoci? Někteří muži a ženy zákona k tomu bohužel mají sklony. Stejná situace je u městské policie. Oblíbenou metodou je nátlak na řidiče, nucení k přiznání přestupku, vyhrožování přísným správním orgánem… Cílem je dostat z řidiče pokutu. 

Přitom málokdo zná z hlavy všechna svoje práva, která v dané situaci má, a může se tak nechat vmanévrovat do situace, kdy přizná něco, co vůbec nechtěl připustit. V takových případech je palubní kamera preventivním prostředkem, protože se záznamem si leckdo rozmyslí, jak se bude chovat. A v případě překročení pravomocí máte v ruce důkaz.

5. Užitečný pomocník a zábavné funkce

Moderní kamery do auta natáčejí jízdu, ale k tomu mají navíc celou řadu dalších funkcí: couvací kameru pro parkování, asistent jízdních pruhů či detektor radarů, více zde. Ideální pro auta nižších tříd, které tyto věci nemají ve své výbavě.

Kromě toho si záznam můžete uložit a prostřihat do videa z dovolené, případně vyexportovat jako časosběrné video. V některých přírodně zajímavých lokalitách, jako jsou národní parky nebo serpentiny v horách, z toho může vzniknout pěkné video.

Text: Redakce
Foto: RoadHawk

Galerie