3 kroky, jak perfektně umýt auto a oživit lak

Znáte ten pocit? Vyjít v létě na zahradu, pustit si rádio, připravit si autokosmetiku a pustit se do šperkování milovaného vozu. Ruční mytí je sice o něco náročnější, trvá déle, ale výsledek vždy stojí za to. I starší vůz se zašedlým lakem může díky správným přípravkům doslova omládnout o několik let. Zapomeňte na předražené programy v myčkách, které mnohdy dokáží lak i poškodit.

Tentokrát vám poradíme, jak dokonale umýt auto, oživit vybledlý lak a ještě u toho příjemně relaxovat.

1. Připravte si kbelík a kartáč

K ruce si připravte kbelík s horkou vodou, do kterého nalijte přiměřené množství autošamponu. Při mytí se osvědčí klasický smetáček, nejlépe s delšími štětinami. Nedoporučujeme používat houbu. V její struktuře se totiž mohou zachytit drobné kamínky, které při mytí poškrabou lak. 

Než začnete s drhnutím, je dobré auto nejprve postříkat hadicí, pokud možno co největším proudem. Odstraníte tak značnou část nečistot a při mytí se tolik nenadřete. Jakmile auto pečlivě omyjete smetáčkem, nezapomeňte pěnu důkladně smýt.

2. Na řadu přichází vosk

Ve druhé fázi mytí máte na výběr ze dvou možností. Pokud nemáte čas na voskování, auto osušte pravou jelenicí. Ta na laku nezanechá šmouhy, ani stopy po kapkách. Nutno však podotknout, že lesk zdaleka nebude tak dokonalý. 

Z důvodu ochrany laku před UV zářením a poškrábáním je vždy lepší použít vosk na auto. Než se pustíte do voskování, vždy si raději přečtěte příbalový leták. Obecně platí, že byste vosk neměli nanášet na přímém slunci, nýbrž ve stínu a pokud možno v chladu. Vrstva na laku vydrží déle a bude jej účinněji chránit.

3. Vyšperkujte interiér a naleštěte okna 

Čištění interiérů aut nemusí být až taková věda, jak se na první pohled může zdát. Na internetu najdete nespočet rad, čím vyčistit sedačky, matné i lesklé plasty nebo třeba i kožené prvky. Nejprve začněte klasickým vysáváním. Na všemožné skulinky se bude hodit úzký nástavec. Nezapomeňte důkladně vysát sedačky, podlahu pod koberečky a veškeré odkládací plochy. Na plasty i textilii je vždy lepší použít osvědčené čisticí prostředky. 

Pokud jste si je však nestihli koupit, špínu z plastů dobře odstraní i horká voda s trochou pracího prášku. Roztok s práškem rozhodně nedoporučujeme používat na sedačky, povrch by se mohl poškodit a barvy vyblednout. 

Jakmile bude interiér vašeho vozu dokonale vyšperkovaný, zbývá už jen vyleštit okna čističem autoskel – a je hotovo!

Galerie