Dechová zkouška při každé kontrole? Šikana jako dobrý byznys

S policejní kontrolou je to jako s tou zubní. Všichni víme, že tu musí být, ale když se dostane řada na nás, jsme naštvaní a chceme, abychom to měli co nejdříve za sebou. Od Nového roku to bude ještě více „zábavné“. Těšit se můžeme na kontrolu alkoholu při každém zastavení policejními příslušníky.

Vydáno: 17.12.2009

Často nám bývají za příklad dávány západní země. Podobným nesmyslem, jakým je povinná kontrola alkoholu při každém zastavení, se ale dostáváme spíše víc na východ. Někam do autoritářského Běloruska, nebo ještě dále, kde má policie moc nad každým kdykoliv a kdekoliv si umane. Česko se totiž stane jedinou zemí EU, kde se něco podobného praktikuje.

Co to bude znamenat v praxi? Zejména vylepšení policejních statistik, ale rozhodně ne větší bezpečnost na silnicích. Policisté jsou totiž dobře znalí toho, jak opilý člověk vypadá a pří běžné silniční kontrole ho snadno poznají. Teprve pak mu dají dýchnout. Několikrát jsem se s tím osobně setkal, když mě v temné uličce nedaleko vesnické hospody zastavila číhající policejní škodovka. Příslušník se na mě jen podíval, zjistil že nejsem místní štamgast a popřál pěkný večer.

Média ráda dávají za příklad otřesné případy, jako ten, který se stal o víkendu. Třiatřicetiletý řidič pod vlivem alkoholu a drog srazil v sobotu odpoledne na přechodu pro chodce v Opavě ženu a jejího sedmiletého syna. Oba utrpěli těžká zranění, žena jim podlehla. Muž měl zákaz řízení. Jenže něco podobného by odhalila obyčejná kontrola, kdy by policista viděl, že muž nesmí řídit a navíc by si evidentně všiml, že je opilý a zdrogovaný.

Povinná dechová zkouška nepomůže odhalit podobné případy. To by se dařilo jen tehdy, pokud by policisté zvýšili počet kontrol na silnicích. Jediný, kdo nově skončí na policejní stanici s mnohatisícovou pokutou, zákazem řízení a nálepkou opilce budou řidiči, kteří si dali k obědu malé pivo a třeba si jen špatně odpočítali dobu odbourání alkoholu. A že se opravdu slušní řidiči nemají čeho bát? To není argument. Kdyby vám chtěli na letišti prohlédnout rektum, zda v něm nepašujete drogy, taky se přeci nemáte čeho bát.

Spíše se mi zdá, že se policie snaží dokázat, jakou absolutní moc má nad osudem každého, kdo sedne za volant. Navíc si je třeba uvědomit, že spotřeba plastových náhubků stoupne v řádech tisíců procent, stejně tak bude nutné nakoupit další měřiče alkoholu. Výrobce má zřejmě zaplaceného velice dobrého lobbistu.

Text: Jan Markovič
Foto: Archiv

Galerie