Zvrácená eco-rally: Ford Mustang se čtyřválcem ujel 1 249 km na nádrž

Výsledná spotřeba sporťáku je lepší, než u většiny dieselů: 4,87 l/100 km. Oficiálně přitom s motorem 2.3 EcoBoost jezdí za 8 litrů, ve skutečnosti ještě za víc.

Ford Mustang není zrovna auto, od kterého byste chtěli spotřebu pod 5 litrů na 100 km. Ale Norové Knut Wilthil a Henrik Borchgrevink s Mustangem 2.3 EcoBoost stanovili nový světový rekord se sportovním autem.

Jejich cílem bylo dojet od severního polárního kruhu co nejdál na jih bez doplnění paliva. Na jedinou nádrž urazili vzdálenost 1 249,3 km, což odpovídá průměrné spotřebě 4,87 l/100 km. Oficiální kombinovaná spotřeba Mustangu 2.3 EcoBoost přitom činí 8,0 l/100 km.

„Všechno šlo zcela hladce. Jediný dramatický okamžik nastal asi hodinu po startu, když nás zastavila policie! Ukázalo se, že ji zavolali znepokojení občané, když viděli jet červený sportovní vůz neobvykle nízkou rychlostí. Policisté měli podezření na jízdu pod vlivem a vyrazili nás zkontrolovat,“ říká Borchgrevink.

Pro posádku to ale nebyla první ani poslední interakce s policií během jejího rekordního pokusu. Strážci zákona se ujali zapečetění palivové nádrže na startu jízdy a také kontroly pečetních pásek, když Mustangu u města Kragero asi 200 km jižně od Osla definitivně došlo palivo. 

Wilthil a Borchgrevink ustavili několik podobných rekordů s vozy Ford již v minulosti. V roce 2012 urazili s dieselovým Fordem Mondeo 2 534 km, a vytvořili tak aktuální evropské prvenství. O rok později stanovili rekord světový, když s benzinovým Fordem Focus 1.0 EcoBoost ujeli 1 619 km. 

Galerie