Zbavte se stereotypů při sjednávání povinného ručení

Povinné ručení je dnes nabízeno celým tuctem pojišťoven, jejichž nabídky se poměrně výrazně liší. Velký tlak na cenu snížil pojistné a donutil pojišťovny rozšiřovat nabídku služeb zdarma. I v takto silné konkurenci mnoho lidí ale setrvává na starých smlouvách, které pro ně nejsou vůbec výhodné. Chybí rozhled i vůle, ale opravdu si můžete dovolit každý rok přicházet zbytečně o tisíce korun?

Vydáno: 13.12.2012

Nedejte na „chytré“ rady

Specialitou povinného ručení je jeho individuálnost. Existuje velké množství aspektů, které výši pojistného ovlivňují, přičemž každá pojišťovna jim přiřazuje různou prioritu a váhu. Není tedy vůbec dobré věřit dobře míněné radě, že „u téhle pojišťovny je povinné ručení nejlevnější, vždyť ho tam mám taky!“. Pokud váš rádce bydlí ve stejném městě, má stejný vůz a stejnou délku bezeškodného období, dost možná nejde o úplně špatnou radu, ale ve většině případů tohle prostě nefunguje. Jediná šance, jak zjistit nejvýhodnější nabídku právě pro vás a váš vůz, je nechat si vypracovat nabídky od všech pojišťoven přesně na míru. Že je to moc zdlouhavé? Se srovnávačem iRuceni.cz je to otázka 2 minut.

Sjednávání na pobočce

Většina lidí stále dává přednost osobnímu kontaktu na pobočkách pojišťovny. Budeme-li vsázet na férovost pojišťovacího poradce, stále nám zůstává jeden velký problém. A tím je cena, která je nejenom o 10-15 % vyšší, než na webu té samé pojišťovny, ale až o 70 % oproti internetovým srovnávačům. Při průměrné ceně povinného ručení kolem 3 000 Kč činí běžná úspora takřka 2 000 Kč, každý rok.

Méně je někdy více

Ujasněte si také, co vlastně po povinném ručení chcete. Z principu nemá smysl chránit se polovičatě a platí to i pro váš vůz. Když vám někdo vůz ukradne, budete si nadávat i za těch pár stovek ročně, které jste dali do pojištění proti střetu se zvěří. Až vám vandal „objede“ auto klíčem, budete se marně domáhat škody z připojištění čelního skla. Povinné ručení neslouží k ochraně vašeho vozidla, to mnohem lépe a komplexněji zvládá havarijní pojištění.

Pro zjištění nejnižší ceny povinného ručení si můžete nezávazně porovnat nabídky během pár minut.

Text a foto: redakce

Galerie