Z čeho se skládá cena povinného ručení?

Cenu povinného ručení ovlivňují čtyři zásadní faktory: jak je auto silné, adresa bydliště, věk a spolehlivost řidiče. Zajímá vás, co je nejdůležitější?

Jak silné a velké auto řídíte, a tedy jak velkou škodu můžete způsobit v případě havárie, je prvním faktorem, který zajímá pojišťovny. Důležitým údajem pro výpočet ceny pojištění je objem a výkon motoru. Povinné ručení na třílitrové SUV bude vždy dražší než na auto s litrovým motorem.

Druhým faktorem, který má vliv na cenu Vašeho povinného ručení, je adresa trvalého bydliště. Bydlíte-li ve větším městě, bude Vás povinné ručení stát více než na vesnici. Různé pojišťovny používají různé metody pro výpočet ceny na základě adresy Vašeho bydliště, ale obecně platí, že řidiči ve městech zaplatí více. Pro výpočet ceny povinného ručení musíte tedy vždy zadat PSČ Vašeho bydliště.

Dalším vstupním údajem pro výpočet ceny povinného ručení je věk. Se stoupajícím věkem obecně klesá cena povinného ručení, protože pojišťovny celkem logicky předpokládají, že pravděpodobnost nehody u mladších řidičů bez větších zkušeností je větší, než u starších řidičů, kteří se na silnici již „vybláznili“.

Posledním a nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje, kolik zaplatíte na povinném ručení, je, jak dobrý řidič jste. Pojišťovny hodnotí řidičskou kvalitu podle takzvaných bonusů nebo malusů, které se vypočítávají podle délky předchozího povinného ručení a počtu způsobených nehod. Oba údaje jsou centrálně registrovány u České kanceláře pojistitelů. Při maximální výši bonusů může sleva na povinném ručení dosáhnout až 60%. Výši Vašich bonusů Vám na požádání sdělí pojišťovna, u které máte sjednáno pojištění nebo si je můžete nechat obratem ověřit při sjednání pojištění online.

Další údaje, které ovlivňují cenu povinného ručení, jsou například hmotnost vozu, počet sedadel, způsob využití vozu, používané palivo nebo datum první registrace vozidla. Nicméně ty čtyří nejdůležitější jsou výkon motoru, Váš věk a bydliště a kolik nehod jste v minulosti způsobili.

Nezávazné ověření aktuální ceny povinného ručení na trhu Vám zabere pár minut a ihned budete vědět, zda můžete ušetřit.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie