Výroba aut v Česku letos zase roste, vozový park má ale pořád 15 let

Český automobilový průmysl letos překoná loňský rekordní rok, kdy tuzemské automobilky vyrobily necelých 1,3 milionu vozů. Jaká budou konečná čísla, ukáže až poslední kvartál, milionovou hranici však české automobilky překročily poprvé už v říjnu. Meziroční nárůsty výroby hlásí všichni tři tuzemští výrobci, kolínská TPCA, mladoboleslavská Škoda Auto i nošovický Hyundai. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

 
„Ještě nikdy jsme nedosáhli milionu vyrobených vozidel tak brzy jako letos. Na rekordní výrobě se podílí jak rostoucí domácí poptávka, tak především sílící zájem o nákup aut na trzích v západní Evropě,“ uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn. Automobilky do konce září vyrobily 997 376 osobních automobilů, což znamená meziroční nárůst o sedm procent.
 
Největší váhu má v tuzemské výrobě osobních automobilů mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, která vykázala největší dynamiku výroby v tuzemsku: nárůst o deset procent. Kolínská automobilka TPCA podle dat od SAP též vykazuje výrazné zrychlení o šest procent a meziroční přírůstek výroby zaznamenala i nošovická automobilka Hyundai, a to o téměř tři procenta. Výroba Hyundaie se přitom blíží kapacitě celého nošovického závodu.
 
České automobilky většinu své výroby prodají v zahraničí, například kolínská TPCA se v posledních letech orientuje na Velkou Británii. V Česku se průměrné stáří osobních aut podle tajemníka Svazu dovozců automobilů (SDA) Josefa Pokorného neustále zvyšuje a aktuálně dosahuje téměř 15 let. Pozitivní výrobní čísla automobilek se tak na tuzemských trzích přímo neprojevují.

Galerie