Volvo bude mít pro velké modely nový přeplňovaný čtyřválec GTDi

Švédská automobilka představila nový benzínový motor s označením GTDi – Gasoline Turbocharged Direct Injection. Dvoulitrový přeplňovaný čtyřválec se bude nově dodávat pro modelové řady Volvo S80, V70 a XC60. Díky turbodmychadlu poskytne vyšší výkon a papírově nižší spotřebu.

Vydáno: 29.1.2010 

Nový benzínový motor 2.0 GTDi disponuje výkonem 203 koní. Hodnota točivého momentu dosahuje 300 Nm při 1 750 otáčkách za minutu. „Podařilo se nám vyrobit čtyřválcový motor, který je stejně výkonný jako 2,5litrový pětiválcový agregát, ale je přitom mnohem úspornější. Jedním z nejdůležitějších příspěvků k tomuto výsledku je náš nový patentovaný systém přeplňování, který byl navržen na míru pro menší motory s vysokou energetickou účinností,“ řekl Magnus Jonsson, vedoucí pro vývoj produktů Volvo Cars.

Systém přeplňování vyvinulo Volvo ve spolupráci s firmou Borg-Warner Turbo System a výrobcem ocelových komponent Benteler Automotive. Turbodmychadlo K03 je nejmenší svého druhu na trhu vzhledem k maximálnímu výkonu motoru. Těleso turbíny je integrováno do sběrného potrubí. To je spolu s tělesem turbíny namísto z litiny vyrobeny z ocelového plechu. Plech je lehčí a kompaktnější, a navíc díky dodatečné izolační vrstvě toto řešení vytváří méně tepla. Díky tomu se teplota spalin udržuje na vysoké hodnotě a spalování je účinnější.

„Vysoký výkon je pro mnoho zákazníků důležitý. U tohoto moderního a účinného hnacího ústrojí se však díky nové technologii zároveň podařilo dosáhnout významného snížení spotřeby paliva a emisí“ dodal Jonsson. „Volvo S80 s tímto motorem a s automatickou převodovkou spotřebuje pouze 8,3 litru paliva na 100 kilometrů.“

Zdroj: TZ Volvo
Foto: Volvo

Galerie