Volkswagen Jetta nové generace oficiálně. Máme první informace

Nová Jetta je opravdu nová, soudě alespoň podle prvních oficiálních fotek. Její maska vychází ze současného Golfa a silueta ještě víc přípomíná větší Passat, ale snaha o vlastní cestu je patrná. Volkswagen svůj nový sedan nižší střední třídy představil včera na Times Square v New Yorku, do Evropy se dostane s šesti motory s výkony od 77 do 147 kW.

Vydáno: 16.6.2010

Volkswagen by rád viděl Jettu jako samostatný model, nikoli jen další karosářskou verzi Golfu (jak byla často poprávu vnímána nejen nyní, ale i v minulosti). Není proto divu, že jí obdařil trochu svébytnějším designem, než v minulosti.

Design nové generace VW Jetta se mění už na první pohled. Nedá příliš práce vypozorovat téměř shodnou podobu s konceptem Volkswagen New Compact Coupe (s jediným rozdílem: Jetta má čtvero dveří), představeným letos na autosalonu v New Yorku. Právě zde si včera odbyla svoje představení veřejnosti a USA (respektive severní Amerika) bude také jejím hlavním odbytištěm (vyrábět se bude, jako dosud, v Mexiku).

Delší a víc motorů

Nová Jetta měří 4,64 metru (+ 9 centimetrů oproti současné generaci), o 7 centimetrů narostl také rozvor náprav. Naopak šířka 1,78 m a výška 1,45 m jsou stejné, jako u současné Jetty.

Do Evropy se dostane Jetta s šesti pohonnými jednotkami. Z benzinových motorů to budou čtyřválce 1.2 TSI 77 kW, 1.4 TSI 90 kW, 1.4 TSI 118 kW a 2.0 TSI 147 kW. Naftu budou reprezentovat common-railové turbodiesely 1.6 TDI 77 kW a 2.0 TDI (103 kW).

Všechny motory budou standardně k dispozici s manuální převodovkou, za příplatek půjde objednat dvouspojkový automat DSG, a to jako šestistupňový (pro motory TDI a 2.0 TSI) nebo sedmistupňový (pro 1.4 TSI). Bez možnosti kombinace s automatem tak zůstane jen nejmenší 1.2 TSI.

Stejně jako u ostatních modelů se i v případě Jetty chystají „eko verze“ BlueMotion, a to pro motory 1.2 TSI (kombinovaná spotřeba 5,3 l/100 km) a 1.6 TDI (spotřeba 4,1 l/100 km).

Volkswagen by měl v USA začínat na cenovce 16.000 amerických dolarů, což je asi 336 tisíc korun. V Evropě (a hlavně v České republice) ale očekáváme cenu o něco vyšší.

Text: Redakce
Foto: Volkswagen

Galerie