Volkswagen chce kvůli krizi na 3 týdny zastavit výrobu

Majitel mladoboleslavské Škody Auto, která se už zbavila 1500 svých agenturních zaměstnanců, zvažuje na prosinec třítýdenní zastavení výroby v hlavní továrně ve Wolfsburgu. Odstávka výroby by začala v prosinci a má pomoci vyrovnat se s upadajícím automobilovým trhem.


Vydáno: 26.11.2008

Továrna je ve Wolfsburgu, kde je také sídlo společnosti a kde firma vyrábí další generaci svého nejprodávanějšího vozu Golf. Závod má být uzavřen mezi 18. prosincem a 11. lednem. Agentura Bloomberg se odvolává na představitele Volkswagenu, který si nepřál být jmenován. Další možností je také částečné omezení výroby v továrně od 5. prosince.

Ve Wolfsburgu zaměstnává automobilka 44 tisíc lidí, což je přibližně čtvrtina celkového počtu zaměstnanců společnosti v Německu. VW omezuje výrobu poté, co se prodeje společnosti v říjnu snížily o 7,6 procenta. Omezena je výroba také dobře prodávaných modelů Golf a Polo.

„Žádná společnost není schopna se vymanit z krize, ani Volkswagen,“ řekl analytik NordLB Frank Schwope, který doporučuje prodávat akcie automobilky. Akcie v úterý odpoledne odepisují skoro 13 procent, což je nejvíce ze všech nejvýznamnějších německých titulů na burze.

Krize stále dopadá i na Škodu

Evropské automobilky se snaží snížit výrobu a prodat své zásoby vozů na chladnoucím automobilovém trhu. Přitom musí propustit tisíce zaměstnanců. PSA Peugeot Citroen, druhý největší evropský producent vozů, plánuje snížit počet zaměstnanců celkem o 3550, z čehož má být 2700 kancelářských pozic. 

Francouzská dvojka Renault už v létě oznámila, že se zbaví 6000 zaměstnanců a zastaví v prosinci výrobu v mnoha svých závodech. Podobně je na tom BMW, který celosvětově omezuje počet pracovních míst o 8100.

Text: Miroslav Cvrček (autor publikoval článek také na iHNed.cz)
Foto: Zuzana Procházková

Galerie