Volkswagen Caravelle, California a Transporter dostaly facelift

Transporter, Caravelle, Multivan a California – to jsou čtyři základní verze celosvětově nejprodávanějšího užitkového vozu Volkswagen, jehož se prodaly už miliony kusů. Nová generace užitkových vozů vstoupí na trh krátce po zářijové světové premiéře modelů Multivan a California na autosalonu IAA ve Frankfurtu.

Vydáno: 24.8.2009

Inovované vozy poskytnou zákazníkům nižší spotřebu a emise, a to v elegantním, pohodlném, důmyslném a bezpečném balení. Prodej nové generace úspěšných modelů Multivan, Transporter, Caravelle a Californie v České republice bude zahájen v říjnu tohoto roku.

Design exteriéru u nových modelů koresponduje se současnou designovou DNA Volkswagen. Nové přední partie ukazují vůz v ještě elegantnějším světle než dříve a také pod kapotou série označované T5 došlo k radikálním inovacím. Například nové vznětové motory TDI s technologií vstřikování paliva common rail jsou hospodárnější a výjimečně tiché. Spotřeba paliva klesla u motorů TDI až o 1,9 litru na 100 km a emise CO2 se podařilo snížit až o 52 g/km. Díky tomu všechny nové motory splňují emisní normu EU5.

To však zdaleka není vše – jako v prvním voze ve své třídě bude do řady T5 na přání možno objednat 7stupňovou dvouspojkovou převodovku DSG. Již samozřejmou verzí pak bude provedení s pohonem všech kol 4Motion, které využívá služeb nejnovější spojky Haldex čtvrté generace. Od počátku příštího roku pak budou obě technologie DSG a 4Motion dostupné i ve vzájemné kombinaci. Také bezpečnostní prvky novinky byly vylepšeny – všechny vozy budou již v sériovém provedení vybaveny ESP s asistentem pro rozjezd do kopce, nouzovými brzdovými světly a dalšími pomocnými systémy na přání. Interiér řady T5 je dále vybaven inovovanými sdruženými přístroji, volanty, radionavigačními systémy a novými interiérovými dekory.

Čtyři nové motory TDI a nové dvouspojkové převodovky

Díky novým čtyřválcovým motorům TDI s technologií vstřikování paliva common rail stanovuje nastupující generace modelů řady T5 nová měřítka co se hospodárnosti a ekologické šetrností týče. Motory TDI přicházejí ve výkonových variantách 62 kW (84 k), 75 kW (102 k), 103 kW (140 k) a 132 kW (180 k). Dvoulitr o výkonu 140 koňských sil je vybaven turbodmychadlem s proměnlivou geometrií lopatek, verze s výkonem 180 koní využívá dvojitého přeplňování bi-turbo. Díky downsizingu je tak poprvé u užitkového vozu Volkswagen použita technologie dvojitého přeplňování turbodmychadlem.

Samostatnou kapitolou je hospodárnost nových modelů. Poprvé v historii může být dodávkový vůz na přání vybaven 7rychlostní dvouspojkovou převodovkou DSG, což u vrcholné verze motoru TDI snižuje spotřebu o 1,9 litru na 100 km při srovnání s dřívějším šestistupňovým automatem s hydrodynamickým měničem točivého momentu. Zážehový motor 2.0 FSI s výkonem 85 kW (115 k) byl upraven, aby splňoval emisní normu EU5.

V porovnání s předchozí generací dokázal Volkswagen snížit emise CO2 a spotřebu paliva o 10 % napříč celou řadou. Ve verzích s manuální převodovkou a s pohonem předních kol se emise CO2 a spotřeba pohybují mezi hodnotami 7,2 l/100 km / 190 g/km CO2 (2.0 TDI s výkonem 84 a 102 k) a 7,5 l/100 km / 190 g/km CO2 (2.0 TDI s výkonem 180 k): to je až o 0,9 litru méně paliva na 100 km jízdy než dříve.

Všechny čtyři vznětové agregáty reagují velmi rychle na povely plynovým pedálem. I základní provedení s 84 koňskými silami se pyšní maximálním točivým momentem 220 Nm od 1250 min-1. Provedení s výkonem 102 koní disponuje 250 Nm od 1500 min-1, verze se 140 koňmi dosahuje maximálního točivého momentu 340 Nm od 1750 min-1 a vrcholné provedení (180 k) pak poskytuje maximální točivý moment 400 Nm od 1500 min-1. Všechny motory jsou sériově vybaveny filtrem pevných částic DPF.

Nejzásadnější změnou na exteriéru nových modelů je zcela přepracovaná příď. Čisté horizontálně orientované linie propůjčují vozům nadčasový a elegantní vzhled. Žebra v přední masce jsou v černém provedení (pro Transporter, Caravelle Trendline a California Beach v matně černém), ve verzích Caravelle Comfortline, Multivan a California Comfortline je pak zdobí vodorovné chromované lišty. Horní chromovaná lišta je viditelně rozšířena a rozpíná se až k nově navrženým světlometům. Také nově provedená zadní mlhová světla slouží jako statická obrysová světla. Zádě Caravelle, Multivanu a Transporteru se od předchozí generace liší novým provedením koncových světel, které také korespondují s designovou DNA Volkswagen.

Nové asistenční systémy a volitelná výbava

V závislosti na výbavě obdrží zákazník vůz se 17- či 18palcovými koly z lehkých slitin a novými vnějšími zpětnými zrcátky s lepší aerodynamikou, do kterých byl poprvé zakomponován kompletní anténový systém. Přelomovou inovací je také možnost vybavit si novinku systémem Side Assist. Stejně jako v Touaregu využívá systém LED diod ve zpětných zrcátkách, které upozorňují řidiče na výskyt jiného vozu v tzv. mrtvém úhlu. Vozy nové řady T5 mohou být na přání vybaveny také systémem kontroly poklesu tlaku v pneumatikách.

Interiér nových modelů byl kompletně přepracován. Například sdružený přístroj je v novém provedení s bílým podsvícením a chromovanými rámečky, přičemž všechny modely budou na multifunkčním displeji řidiči ukazovat doporučení zařazené rychlosti. Aktualizována byla také paleta rádií a radionavigačních systémů. Novým top modelem bude systém RNS 510 s dotykovým displejem a 30 GB harddiskem. Na přání dodávaný audiosystém Dynaudio pak z vozu udělá doslova koncertní síň. Samozřejmostí je možnost vybavení multimediálními zásuvkami USB a Media-In pro připojení přenosných MP3 přehrávačů. Nové jsou také ovladače ventilace a klimatizace a tříramenné volanty.

Nový Transporter bude navíc možné objednat s dvoumístnou přední lavicí pro spolujezdce, která v sobě obsahuje dodatečný skladovací prostor.

Zdroj: TZ Volkswagen
Foto: Volkswagen

Galerie