Víkendové skóre: 150 řidičů pilo, čtyři fetovali

Policie o posledním víkendu provedla dopravní akci nazvanou „Y“, při níž po celé České republice zkontrolovala téměř 15 tisíc aut a více než 3 700 lidí. Přestupek zjistila zhruba v každém desátém kontrolovaném voze. Celkem policisté zjistili 1 436 přestupků, blokovou pokutou vyřídili 1 192 z nich a 244 oznámili správnímu orgánu.

Vydáno: 11.6.2008

Akce, která probíhala ve víkendových dnech 6. a 7. června, byla zaměřena hlavně na požívání alkoholických nápojů a návykových látek.

Pod vlivem alkoholu bylo přistiženo 150 řidičů, u čtyř pak byla zjištěna přítomnost drogy.

Podle informací Ústředního automotoklubu (ÚAMK) ČR vyplývá z předběžných mezinárodních srovnání, že závažnost nehod je v Čechách jedna z nejvyšších v Evropě. Na českých silnicích umírá zhruba dvakrát více lidí než například v Nizozemsku, Švédsku a ve Švýcarsku.

Počet nehod a jejich obětí meziročně klesá 

Za prvních pět měsíců letošního roku zemřelo na českých silnicích 346 lidí, tedy o 34 méně než ve stejném období minulého roku. Počet nehod se snížil o 5709. Policisté jich od ledna do května 2008 šetřili 65.222. Vyplývá to z oficiálních policejních statistik. Oproti stejnému období minulého roku klesl o 278 i počet zraněných. Do konce května se letos při nehodách zranilo 10.457 lidí.

Ačkoliv si v květnu nehody vyžádaly 82 obětí, tedy o 9 více než v pátém měsíci 2007, lze podle policie vývoj následků nehod v letošním roce hodnotit pozitivně. Letos evidovali policisté v období od ledna do května nejnižší počet těžce zraněných za uplynulých 19 let. Počet úmrtí je ve stejném období druhý nejnižší od roku 1990. Nejnižší počet obětí zaznamenali policisté v prvních pěti měsících roku 2006, kdy zemřelo o dva lidi méně než letos.

Květen – černý měsíc na silnicích

Květen byl podle statistik zatím nejtragičtější letošní měsíc, v sobotu 10. a úterý 20. května zemřelo na silnicích shodně osm lidí. Tragická byla také první červnová neděle, kdy si nehody vyžádaly rovněž osm obětí. Policie proto na víkend připravila více než dvě desítky dopravněbezpečnostních akcí. Zaměří se při nich na nejzávažnější přestupky řidičů a kontrolovat bude také, zda neusedli za volant pod vlivem alkoholu.

Text: Jan Markovič, Ondřej Leinert (Autoři publikovali článek také na serveru iHNed.cz)

Galerie