Velký kufr, rakev nebo střešní nosič lyží? Jedeme autem na hory

Kam s ním? Nerudovská otázka se tentokrát týká vybavení na hory. Ať už dáváte přednost sjezdovým lyžím, běžkám nebo snowboardu, vždy je nejdřív musíte nějak na hory dostat. Obvykle autem. Když máte větší vůz, lyže se vám asi vejdou do kufru. Pro všechny ostatní případy jsou tu jiné možnosti: střešní nosiče lyží, boxy neboli rakve nebo nosiče na kouli. Přinášíme vám jejich shrnutí.

Střecha auta. Tam vám lyže překážet nebudou

Jak dostat lyže na hory, když se vám nevejdou do auta? Majitelé kombíků a SUV tenhle problém nemusí řešit. Pokud ale trávíte většinu roku ve městě a velké auto nepotřebujete, nemusíte zoufat, že se vám lyžařské vybavení dovnitř menšího hatchbacku nevejde. Na trhu je mnoho řešení, která vám umožní naskládat své sportovní vybavení tam, kde vám určitě překážet nebude — tedy na střechu auta.

Navíc je potřeba si uvědomit, že převážení lyží, prkna a dalšího přílušenství (třeba těžkých lyžařských bot) v prostoru společně s pasažéry může být v případě nehody bezpečnostním rizikem. I z tohoto hlediska střešní nosiče zvažte. Hodí se případně i pro majitele velkých aut, kteří jedou s celou rodinou nebo partou kamarádů a nechtějí se uvnitř auta mačkat.

Rakev, příčníky a hagusy

Střešní nosiče se dělí podle způsobu upevnění na základní neboli příčníky a střešní nosiče upevnitelné na ližiny, neboli hagusy. Příčníky jsou určeny pro auta, která nemají na střeše ližiny, tedy podélné nosiče. Upevňují se do otvorů na střeše, které mají obvykle podobu závitu nebo žlábku. Střešní nosiče na ližiny nebli hagusy jsou často na autech typu kombi a SUV. Oproti tomu příčné nosiče se na ně upevní pomocí stahovacího mechanismu a tady je potřeba znát správné rozměry střešního nosiče.

V obou případech po instalaci nosičů můžete na auto konečně připevnit střešní box, neboli rakev. Do něj pak už bez problémů nasoukáte lyže, snowboardy, ale výhoda je, že se do něj vejde i řada jiných věcí, ať už z vybavení na hory, nebo i jiných, třeba další zavazadla nebo kočárek. Autoboxy se nabízejí v různých velikostech, materiálech a barvách, s různými typy zámků a tak dále. Nabídka je velká, mezi klasiku která nezklame patří boxy NEUMANN.

Střešní nosič lyží a nosič na tažné zařízení

Druhu možností jak dostat lyže na střechu jsou přímo nosiče lyží. Ty fungují podobně, ale nemusíte na ně montovat rakev, lyže nejsou uvnitř boxu, ale připevněné přímo na nosiči. Ten na převoz lyží rozhodně vystačí a ostatní vybavení naskládáte třeba do kufru auta. Střešní nosiče lyží obvykle pojmou několik párů lyží současně, většinou je možné do nich umístit také snowboard nebo běžky. Vyrábí je celá řada značek, mezi ty nejlepší patří nosiče na lyže THULE.

Pokud si pořídíte nějaké klasické nosiče na lyže, snadno je připevníte na už namontované střešní nosiče — podobně jako rakev. Proto je také důležitá jejich velikost, která musí pasovat. Druhou možností je magnetický nosič na lyže, tedy držák, který je magnetem připevněn přímo na střechu auta. To ale funguje jen když máte na autě kovovou střechu. Jeho použití je tak v podstatě nejjednodušší, ale je potřeba dát si pozor, aby byla střecha suchá a čistá, aby nedošlo k jejímu poškození.

Nakonec zmíníme ještě nosič na lyže, který nepatří na střechu, ale na tažné zařízení neboli na kouli za autem. Nosič na lyže na tažném zařízení je dobrou altarnativou, třeba když střešní nosiče máte už plné. Nutnou podmínkou je ale samozřejmě přítomnost tažnéh zařízení, na kterém je nosič lyží připevněn. Kromě lyží je na něj možné přichytit i snowboard. Ten většinou umožňuje sklopení, abyste se dostali do kufru.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie