Američtí vědci se podívali na zoubek tomu, proč je na světě tolik špatných řidičů. Podle jejich výzkumu se ukazuje, že za to nemůžou oni sami, ani mizerná příprava v autoškole. Může za to genetika! Lidé, kteří neumí dobře řídit, se tak už prostě narodili. Tuto vadu má necelá třetina lidstva.
Vydáno: 5.11.2009
Vědci studovali mozkovou činnost 29 náhodně vybraných lidí. Zjistili, že devět z nich má genetickou vadu, která zabraňuje mozku, aby vylučoval něco, co se nazývá neurotropický faktor – zkratkou BDNF. Bez tohoto faktoru si lidé hůře formují nedávné vzpomínky, zároveň jsou prý ale předurčeni k tomu, že prostě nikdy nebudou dobří za volantem.
Američané se ale nezastavili jen tady. Testované lidi následně nechali jezdit na uzavřeném okruhu, přičemž jim zvolili poměrně obtížnou trasu. O čtyři dny později pokus opakovali. Ukázalo se, že zmíněných devět řidičů dopadlo nejhůře poprvé i podruhé, když trať opakovali.
Podle televizní stanice CNN trpí ztrátou BDNF celých 30 procent americké populace. Ač se studie nezmiňuje o zbytku světa, dá se předpokládat, že na tom nebude o nic lépe. „Zajímaly by mě genetické informace řidičů, kteří měli nehodu se svým autem. Schválně, jestli by byl počet bouraček u těchto lidí vyšší,“ svěřil se jeden z vědců CNN.
A my dodáváme: Až se zase budete rozčilovat nad neschopným řidičem, zkuste se na chvíli zamyslet. Třeba za to vůbec nemůže! Třeba za jeho špatné chování na silnici můžou geny.
Text: Redakce
Foto: Archiv