Vědci: Jste špatný řidič? Můžou za to vaše geny

Američtí vědci se podívali na zoubek tomu, proč je na světě tolik špatných řidičů. Podle jejich výzkumu se ukazuje, že za to nemůžou oni sami, ani mizerná příprava v autoškole. Může za to genetika! Lidé, kteří neumí dobře řídit, se tak už prostě narodili. Tuto vadu má necelá třetina lidstva.

Vydáno: 5.11.2009 

Vědci studovali mozkovou činnost 29 náhodně vybraných lidí. Zjistili, že devět z nich má genetickou vadu, která zabraňuje mozku, aby vylučoval něco, co se nazývá neurotropický faktor – zkratkou BDNF. Bez tohoto faktoru si lidé hůře formují nedávné vzpomínky, zároveň jsou prý ale předurčeni k tomu, že prostě nikdy nebudou dobří za volantem.

Američané se ale nezastavili jen tady. Testované lidi následně nechali jezdit na uzavřeném okruhu, přičemž jim zvolili poměrně obtížnou trasu. O čtyři dny později pokus opakovali. Ukázalo se, že zmíněných devět řidičů dopadlo nejhůře poprvé i podruhé, když trať opakovali.

Podle televizní stanice CNN trpí ztrátou BDNF celých 30 procent americké populace. Ač se studie nezmiňuje o zbytku světa, dá se předpokládat, že na tom nebude o nic lépe. „Zajímaly by mě genetické informace řidičů, kteří měli nehodu se svým autem. Schválně, jestli by byl počet bouraček u těchto lidí vyšší,“ svěřil se jeden z vědců CNN.

A my dodáváme: Až se zase budete rozčilovat nad neschopným řidičem, zkuste se na chvíli zamyslet. Třeba za to vůbec nemůže! Třeba za jeho špatné chování na silnici můžou geny.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie